Polskie Radio
Section05
niemowlę

Niemowlęta mają wysokie umiejętności w rozpoznawaniu emocji

Już roczne dzieci potrafią rozróżniać skomplikowane emocje, a czterolatki są w tym tak samo dobre jak osoby dorosłe. O nowym odkryciu pisali na łamach tygodnika "PNAS" naukowcy z MIT i Tufts University. O emocjach u dzieci mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia dr hab. Przemysław Tomalski - szef Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej oraz Babylabu na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 psychologia psychologia dziecięca niemowlę

„Przeciwnicy szczepień ofiarami dezinformacji”

Liczba nieszczepionych dzieci w całym kraju drastycznie rośnie. Wkrótce grupa najmłodszych, którym nie podano szczepionek może sięgnąć nawet 10 proc. wszystkich urodzonych w Polsce dzieci – alarmuje Łukasz Wantuch, samorządowiec z Krakowa, który walczy o obowiązek szczepień w przedszkolach i żłobkach. Dla porównania w 2010 roku szczepionek nie otrzymało zaledwie pół procent wszystkich urodzonych, czyli 2,5 tys. noworodków. O problemie w Polskim Radiu 24 mówili dr Paweł Grzesiowski (pediatra, immunolog) i Paweł Sierociński (Stowarzyszenie Stop Stopnop).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia służba zdrowia medycyna grypa niemowlę Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Będą nowe standardy opieki okołoporodowej?

Porody w domu, sale jednoosobowe dla każdej matki, znieczulenie na życzenie – takie propozycje trafiły do Ministerstwa Zdrowia. Resort zebrał pierwsze pomysły na nowe standardy okołoporodowe, które mają zacząć obowiązywać od początku 2019 r. O tym, jak powingny wyglądąć w Polsce narodziny dziecka mówiła w Polskim Radiu 24, Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Zobacz więcej na temat:  poród Ministerstwo Zdrowia niemowlę noworodek