Polskie Radio
Section05

noImage

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Muzeum Literatury Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

Sawicki: warto rozważyć obniżenie rangi kontaktów z Rosją

- Radosław Sikorski powinien podjąć jakieś działania w związku z zachowaniem ambasadora Rosji. Od dłuższego czasu dyskutuje się o możliwości obniżenia rangi kontaktów dyplomatycznych z Federacją Rosyjską - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Marek Sawicki Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski Sylwia Białek

Totalne wspomnienie z dzieciństwa: Daria ze Śląska o albumie "The Diary of Alicia Keys"

Gościnią dzisiejszego wydania audycji "Pół perfekcyjnej płyty" była Daria ze Śląska. Artystka zawitała do studia Trójki kilka dni po wielkim sukcesie, jakim było zdobycie dwóch nagród Fryderyk 2024: triumfowała w kategoriach "Album roku – indie pop" oraz "Fonograficzny debiut roku". Pokonała m.in. Katarzynę Nosowską, Natalię Przybysz i Vito Bambino.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kowarski Daria ze Śląska MUZYKA Fryderyki 2024 Alicia Keys Pół perfekcyjnej płyty soul

Ozdoba broni Jakiego. "Nie powiedział nic zaskakującego"

- Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek z PiS może uważać, iż prezes Jarosław Kaczyński nie jest dobrym liderem. I nie jest to kwestia podlizywania się. Nie mamy interesu w tym, żeby za wszelką cenę udowadniać lojalność Suwerennej Polski. Za chwilę wszystko to spali na panewce i obudzimy się w rzeczywistości, gdzie Zjednoczona Prawica trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska zjednoczona prawica PiS POLSKA polityka

PR24 "Wykazał się brakiem szacunku". Kasprzyk o ambasadorze Rosji

Polska domagała się od Federacji Rosyjskiej wyjaśnień w związku z kolejnym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej. Jednak ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew nie przybył na wezwanie MSZ. - Uznanie go za persona non grata wykluczyłoby jakakolwiek możliwość dialogu z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Rafał Kasprzyk (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna na Ukrainie Ukraina

ZNP chce dalszego zadawania prac domowych. "Są niezbędne"

- Badania wskazują, że w klasach 4-8, u uczniów o słabszych wynikach, praca domowa odgrywa ogromną rolę, podobnie jest w szkołach ponadpodstawowych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja dzieci młodzież praca domowa szkoła nauczyciel Barbara Nowacka Sławomir Broniarz Krzysztof Grzesiowski

Rakieta nad Polską. Mularczyk: nikt nie oczekuje dymisji

- Gdy kilkanaście miesięcy temu rakieta wleciała na terytorium Polski, ówczesna opozycja, a dzisiejsza koalicja rządowa domagała się dymisji ministra. Dzisiaj nikt dymisji ministra się nie domaga, aczkolwiek oczekujemy jasnej informacji - powiedział Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Arkadiusz Mularczyk rakieta Ministerstwo Obrony Narodowej polityka Wojsko Polskie Karol Surówka

Filip Łobodziński o braku popularności Dylana w Polsce. "Nie jest melancholijny. Jest ostry"

– On nie jest atrakcyjny dla kogoś, kto nie wie, że tam trzeba słuchać słów. Śpiewa swoim głosem. Wiadomo, to nie jest Pavarotti. To są piosenki, które stawiają dużo pytań, nieprzyjemnych. To są piosenki o kondycji świata, która jest do niczego – mówi Filip Łobodziński, muzyk i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka Filip Łobodziński MUZYKA

Fryderyki 2024. "Nasza rada zajmuje się kategoryzowaniem, nie ogłaszaniem nominacji" [WIDEO]

W piątek, 22 marca, w Gliwicach odbędzie się gala rozdania nagród Fryderyk. - Zajmujemy się chyba najmilszą częścią, to znaczy przesłuchiwaniem płyt, które są zgłaszane i nadawaniem im możliwości nominacji w poszczególnych kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku - mówiła w Dwójce wokalistka Anna Gadt z sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki Kazimierz Jonkisz Jazz Roch Siciński Dwójka MUZYKA Paweł Dobrowolski Fryderyki 2024 KULTURA Anna Gadt