Polskie Radio
Section05
opozycja

FELIETON Samorząd totalny sięga po dzienniczki. Felieton Miłosza Manasterskiego

Samorządy Warszawy i Gdańska przekroczyły kolejną granicę w walce z rządem, naruszając apolityczność szkół i prywatność rodziców. Taktyka opozycji totalnej czyni z samorządów narzędzia służące wyłącznie interesom opozycyjnych partii, a nie mieszkańcom tych miast.
Zobacz więcej na temat:  felieton miłosz manasterski POLSKA polityka Warszawa Gdańsk regiony szkoła edukacja opozycja Rafał Trzaskowski Aleksandra Dulkiewicz

Były ambasador RP na Ukrainie: Łukaszence nie udało się zburzyć polskiej granicy

- Sprawa zburzenia polskiej, litewskiej i łotewskiej granicy przy pomocy importowanych migrantów się nie udała. Więc w tej chwili Łukaszenko reaguje w sposób znacznie bardziej emocjonalny, niż logiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja mniejszości narodowe Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny

Dyrektor MHP: po pierwszych miesiącach stanu wojennego działalność opozycyjna zaczęła się odradzać

- 13 grudnia 1981 roku przekreślone zostały nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. To był moment depresyjny, poczucia klęski (...), ale z drugiej strony właśnie po tych pierwszych najgorszych miesiącach działalność opozycyjna bardzo szybko zaczęła się odradzać - przypomina dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia Polski Muzeum Historii Polski opozycja Solidarność

Eurodeputowany PiS: histeryczne reakcje po Warsaw Summit świadczą o jego sukcesie

- Demokracja polega na różnych zdaniach i programach politycznych, które się ze sobą ścierają i pewna tendencja do zawłaszczania życia publicznego, pojawia się zarówno w Polsce, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wszystkie negatywne pojęcia, które się pojawiają, są elementem walki politycznej. Histeryczne reakcje na spotkanie w Warszawie świadczą o jego sukcesie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSA Warszawa Unia Europejska konserwatyzm Zdzisław Krasnodębski Prawo i Sprawiedliwość polityka demokracja opozycja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Sama się z niego wypisuje". Fogiel o opozycji i "pakiecie demokratycznym"

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel skomentował opozycyjny projekt zmian w regulaminie Sejmu. - "Pakiet demokratyczny" jest świetny w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z normalną opozycją. Opozycja, która przyjęła koncepcję "opozycji totalnej", sama się z tego pakietu wypisuje".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Radosław Fogiel regulamin Sejm opozycja koalicja obywatelska lewica PSL-Koalicja Polska Polska 2050 demokracja

Dr Anusz: opozycja zmienia kierunek, chce przenieść front sporu na sytuację pandemiczną

- Ze względu na duże poparcie społeczne dla działań rządu związanych z sytuacją na granicy z Białorusią, opozycja próbuje przenieść front napięcia politycznego na sprawę związaną z COVID-19 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Dorota Kania Andrzej Anusz opozycja Koronawirus w Polsce

Białoruś: Eduard Palczys oskarżony. Opozycyjnemu blogerowi grozi 12 lat więzienia

W Mińsku rozpoczął się proces Eduarda Palczysa. To znany białoruski bloger i więzień polityczny związany z opozycją, który został oskarżony między innymi o "organizację masowych zamieszek i wzywanie do działań szkodzących bezpieczeństwu państwowemu". Rozprawa sądowa toczy się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś opozycja sąd Włodzimierz Pac Mińsk

Polska przyjęła kolejnych białoruskich opozycjonistów. "Byli prześladowani"

- 86 białoruskich opozycjonistów, którzy byli prześladowani w swoim kraju wjechało w czwartek na terytorium Polski - podała por. Anna Michalska, rzecznik prasowa Straży Granicznej. Do tej pory Polska udzieliła pomocy 21 tys. obywatelom Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Białoruś wojna hybrydowa imigranci w Europie imigracja migracja uchodźcy opozycja azyl straż graniczna

Postawa opozycji ws. kryzysu na granicy. Jałowiczor: nie potrafią wybrnąć z narracji, którą narzucili

- Opozycja zmaga się z problemem, który sama sobie stworzyła: na początku zajęła stanowisko, które nie tylko nie ma poparcia w innych państwach, ale i w polskim społeczeństwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  granica opozycja imigranci w Europie Białoruś partie polityczne rząd bezpieczeństwo Sejm POLSKA polityka Polskie Radio 24

Poseł o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii: uprawnienia prokuratorskie mają wspomagać niezależność

- Instytut ma być formą niezależną. Uprawnienia prokuratorskie mają być wspomagające dla jego niezależności - powiedział w Polskim Radiu 24 o planowanym Polskim Instytucie Rodziny i Demografii Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" była także Agnieszka Ścigaj z koła poselskiego Polskie Sprawy.
Zobacz więcej na temat:  rodzina dzieci prawo Sejm opozycja prokuratura POLSKA polityka Polskie Radio 24

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja