Polskie Radio
Section05
Pekin

Chiński lotniskowiec w Cieśninie Tajwańskiej. Systemy rakietowe w stanie podwyższonej gotowości

Władze Tajwanu informują o "nietypowej" obecności chińskiego lotniskowca w Cieśninie Tajwańskiej. Przez cieśninę przepływają w sumie obecnie trzy chińskie okręty. Wśród nich jest lotniskowiec "Shandong". Okręty miały przekroczyć tak zwaną "niewidzialną granicę" wytyczoną podczas zimnej wojny jednostronnie przez Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan tajpej Chiny wojsko Europa ŚWIAT

Chiny zdominują cyberprzestrzeń? Szefowa NSCS: Pekin chce technologicznej supremacji

- Chiny mają aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. Dążą do globalnej supremacji w tej dziedzinie, poprzez którą chcą osiągnąć dominującą pozycję w sprawach globalnych - ostrzega Linda Cameron, szefowa brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania cyberbezpieczeństwo technologie społeczeństwo Xi Jinping służby i bezpieczeństwo Chiny ŚWIAT Azja

Japonia nie chce rosyjskich ćwiczeń w pobliżu spornych wysp. Obawia się prób rakietowych

W poniedziałek główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno oświadczył, że "Japonia przekazała Rosji protest przeciwko planowanym przez nią na 18-22 kwietnia ćwiczeniom wojskowym wokół spornych wysp w pobliżu Hokkaido". Agencja Reuters przypomina, że "Moskwa ogłosiła również w ubiegłym tygodniu, że przeprowadzi próby rakietowe i testy torped w ramach inspekcji swojej Floty Pacyfiku".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Chiny konflikty międzynarodowe Rosja Azja ŚWIAT Kreml

Francja: nie milkną echa prezydenckiego wywiadu ws. Tajwanu. Media krytykują Macrona, politycy bronią

We Francji nie milkną echa kontrowersyjnych słów wypowiedzianych w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Emmanuela Macrona po wizycie w Chinach. W wywiadzie dla portalu "Politico" i dziennika "Les Echos" szef państwa wezwał Europę, by nie była naśladowcą Ameryki w kwestii Tajwanu, i by broniła własnej autonomii strategicznej.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Unia Europejska Tajwan ŚWIAT polityka Chiny media

"Potężne uderzenie w politykę unijną". Europoseł PiS o wizycie Macrona w Pekinie

- Mam nadzieję, że Macron na najbliższym szczycie RE zostanie rozliczony. Być może Pani von Der Leyen miała być przyzwoitką w tej wizycie, ale Chińczycy potraktowali ją tak strasznie, że rozumiem, że i ona nie będzie chronić tego, co robił w Pekinie Macron - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS. - Działanie Macrona to potężne uderzenie w politykę unijną - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Kuźmiuk POLSKA zboże rolnictwo wieś rolnicy Emmanuel Macron Francja Unia Europejska Komisja Europejska

"Chińczycy potraktowali Rosjan z góry, że starszy brat wie, co jest lepsze dla młodszego". Analiza OSW

- Stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie nigdy nie było planem pokojowym, lecz elementem rozgrywania sił między ChRL a Rosją. Pekin chciał wciągnąć Moskwę w dyplomatyczną grę z Zachodem, ale Putin się na to nie zgodził, bo to by oznaczało, że Chiny rozdają karty - ocenił dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) - Pekin nie uzyskał poparcia dla swojej pseudo propozycji pokojowej - wskazał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Xi Jinping Rosja Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie ŚWIAT