Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Ojcowie II RP. "Zabrakło myśli niepodległościowej lewicy"

Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski Józef Piłsudski Wincenty Witos II Rzeczpospolita Ignacy Daszyński

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak miał dwa oblicza

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak stan wojenny kopalnia Wujek PRL

Debata Dnia: kontrowersje wokół repolonizacji mediów

Na środę zwołano nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, która zajmie się listem szefa Ringier Axel Springer Media AG Marka Dekana. Jak ponformowała posłanka PiS Jaonna Lichocka, posłowie komisji będą chcieli dowiedzieć się o planowanych działaniach na rzecz wprowadzenia projektu ustawy dotyczącego dekoncentracji kapitału w mediach. O sprawie mówili w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  media axel springer

Prezes PSL: wniosek o wotum nieufności przedwczesny

- Wstrzymałbym się z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności co najmniej o pół roku. Bycie w opozycji - przy takiej przewadze obozu rządzącego, który posiada prezydenta i samodzielną większość - to jest maraton. Trzeba mieć wytrzymałość długodystansowca, a nie szybkość sprintera – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska rząd Beaty Szydło Władysław Kosiniak-Kamysz PSL

Uczelnie odwołują spotkania z działaczką pro-life. Cenzura?

Wykłady Rebecki Kiessling miały odbyć się na uczelniach w różnych miejscach Polski. Spotkało się to z protestami części studentów; wykład odwołano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, w Toruniu oraz we Wrocławiu. Sprawę komentowali w programie Gorący Temat prof. Jacek Bartyzel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Tomasz Sommer (Najwyższy Czas).
Zobacz więcej na temat:  aborcja dzieci Uniwersytet Warszawski

Polska niestałym członkiem RB ONZ? Więcej niż prestiż

- Za członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie idą bezpośrednio wymierne korzyści. Jednak przebywanie wśród decydentów, wśród wielkiej piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa - czyli wśród Chin, Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - pozwala na kreowanie polityki międzynarodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Gość odniósł się w ten sposób do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Witold Waszczykowski

Strategia Cyberbezpieczeństwa RP. "Zapewnić bezpieczeństwo"

W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby incydentów związanych z cyberprzestępczością – wynika z najnowszych danych Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. O Strategii Cyberbezpieczeństwa dla Polski rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Januszewicz (Ministerstwo Cyfryzacji), Juliusz Brzostek (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK) i Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość nask Ministerstwo Cyfryzacji

"Wotum nieufności elementem walki z Nowoczesną"

– Planowane przez Platformę wotum nieufności jest w rzeczywistości wotum nieufności wobec Nowoczesnej – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do planowanego głosowania nad wotum nieufności w stosunku do premier Beaty Szydło. W audycji "Wróżenie z faktów" temat skomentował także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska rząd Beaty Szydło Nowoczesna

Trzecia rocznica aneksji Krymu. "Brak zmian na lepsze"

– Jeśli mówimy o przestrzeganiu praw i wolności, wypowiedzi czy zgromadzeń, to trzeba zauważyć ścisłą kontrolę ze strony państwa – mówił w trzecią rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu Nariman Dżelal, lider społeczności tatarskiej na Krymie. 18 marca 2014 roku mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Władimir Putin podpisał traktat o przyłączaniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dwa dni wcześniej zorganizowano referendum ws. statusu Krymu. Społeczność międzynarodowa nie uznała go, bo zostało przeprowadzone w warunkach rosyjskiej interwencji wojskowej na półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krym Tatarzy krymscy wojna na Ukrainie

Schetyna kandydatem na premiera. "Błazenada, groteska"

Platforma Obywatelska przedstawiła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Wniosek ma być złożony w przyszłym tygodniu. Kandydatem na premiera jest lider PO, Grzegorz Schetyna. Jego kandydaturę oceniali w audycji Wydarzenia Tygodnia – Komentarze Wojciech Biedroń (wPolityce.pl) i Jakub Dymek (Krytyka Polityczna)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska rząd Beaty Szydło

Odwołane wykłady działaczki pro-lfe. Cenzura?

Mecenas Rebecca Kiessling, amerykańska działaczka pro-life poczęta w wyniku gwałtu i walcząca o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. To właśnie ona miała wystąpić na kilku polskich uczelniach z serią wykładów o ochronie życia poczętego. Spotkało się to jednak z falą protestów środowisk lewicowych, w wyniku czego część wystąpień została odwołana. Jak do tej sytuacji ma się zasada wolności słowa na polskich uczelniach?
Zobacz więcej na temat:  Ordo Iuris Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski aborcja Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) protest