Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej jest zła"

W Sejmie rozpatrywany jest senacki projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Uchwalona niespełna rok temu, miała pomóc byłym opozycjonistom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Jednak w ocenie wielu osób nie działa. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna polityka ustawa historia Polski komunizm PRL

"Reforma edukacji wprowadzi więcej złego, niż dobrego"

Anna Zalewska pozostanie na stanowisku ministra edukacji narodowej. Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o jej odwołanie. – Wniosek dawał możliwość do dyskusji, pokazania argumentów. Bez względu na arytmetykę sejmową, warto o ważnych sprawach rozmawiać - mówiła w Rozmowie Parlamentarnej Urszula Augustyn, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Zalewska edukacja gimnazjum szkoła szkoła podstawowa

Kontrowersje po orzeczeniu w sprawie Brexitu. "Błędne koło"

Brytyjski Wysoki Trybunał orzekł, że rząd potrzebuje zgody parlamentu, aby rozpocząć procedurę Brexitu. Gabinet Theresy May zapowiedział, że jest rozczarowany tym orzeczeniem i złoży apelację. Brytyjski Sąd Najwyższy będzie się nią zajmował w dniach 5-8 grudnia. Taka procedura oznacza, że moment ogłoszenia rozpoczęcia wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE może odwlec się w czasie. O kontrowersjach wokół orzeczenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Zygmunt Janiec, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania

Zmiany w prawie oświatowym. Zalety edukacji domowej

- Niestabilność polskiego systemu edukacji powoduje, że coraz więcej rodziców szuka innych form spełniania obowiązku szkolnego. Edukacja domowa dobrze się w to wpisuje, bo zapewnia pełną stabilność – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Dzieciątko ze Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Gość odniósł się do projektu nowej ustawy "Prawo oświatowe", która reguluje też te kwestie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Polskie Radio 24 szkoła

"Za życiem" to dopiero pierwszy krok. Co dalej?

Sejm przyjął projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Zakłada on m.in. jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tys. zł dla matek rodzących dzieci niepełnosprawne lub ze zdiagnozowanymi ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki zapowiada, że to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia systemu kompleksowej opieki. O tym jak powinna ona wyglądać mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Małecka-Rzodkiewicz – dyrektor Ośrodka Rehabilitacji AMICUS.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Polskie Radio 24 rodzice rodzina

"Hillary Clinton i Donald Trump idą łeb w łeb"

– Trump otrzymuje w prezencie niespodziankę, której nie chciałby żaden sztab wyborczy na świecie. W gazecie "Krzyżowiec" wprost kojarzonej z Ku Klux Klanem, stwierdzono, że Donald Trump jest prezydentem, którego oni wspierają oraz że broni on wielkiej Ameryki utożsamianej z białą rasą i dlatego wielkiej – mówił w audycji Ameryka Na Rozdrożu Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Michał Żakowski Michał Żakowski w USA USA wybory prezydenckie w USA

Kataryna odpiera zarzuty: nie ma afery

Katarzyna Sadło z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, znana też jako blogerka polityczna Kataryna, stała się jedną z bohaterek głównego wydania telewizyjnych "Wiadomości". Zarzucono jej, że m.in. fundacja z którą jest związana, współpracowała z władzą Platformy Obywatelskiej i z warszawskim ratuszem.
Zobacz więcej na temat:  internet Jerzy Stępień Kulisy Spraw ngo Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość SLD Trybunał Konstytucyjny POLSKA

System wyborczy USA. "Zderzenie tradycji i nowoczesności"

- System amerykański jest o tyle interesujący, że mamy do czynienia z rozwiązaniami wynikającymi z tradycji, w społeczeństwie tak bardzo nowoczesnym – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Gość odniósł się także do swojej książki "Igrzyska demokracji. Amerykańska kultura wyborcza".
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Polskie Radio 24 USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Rok sporu o Trybunał Konstytucyjny. Bilans

Posłowie procedują w Sejmie dwie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jedna z nich zawiera przepisy dotyczące wyboru następcy prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Jeśli weszłaby w życie, Andrzej Rzepliński nie miałby wpływu na wybór swojego następcy. O tym, jaki jest bilans po niemal rocznym sporze wokół TK, rozmawiali w Debacie Dnia Agnieszka Burzyńska (Fakt) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Adrian Stankowski

Nieznane raporty Kiszczaka. Co jeszcze kryją wojskowe archiwa?

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że w archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty gen. Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie, infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przypuszcza się, że w archiwach znajdują się także nowe informacje na temat infiltrowania przez Sowietów najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim. Mówił tym w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA Polskie Radio 24 PRL Czesław Kiszczak Sławomir Cenckiewicz

Facebook blokuje profile narodowców. Czy ma prawo?

W Polsce nie ma zgody na cenzurę; będziemy analizować pod kątem prawnym, co możemy zrobić ws. blokowania na Facebooku profili związanych z ruchami narodowymi – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W jaki sposób wielkie korporacje mogą wpływać na ograniczanie dostępności niektórych treści w Internecie? O działaniach Facebooka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, analityk Internetu, Polityka Insight.
Zobacz więcej na temat:  Facebook internet Marsz Niepodległości Młodzież Wszechpolska POLSKA Polskie Radio 24 Ruch Narodowy

Wiceminister o projekcie "Za życiem": walczymy z czasem

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy w ramach rządowego programu "Za życiem". Ma on służyć wspieraniu kobiet w ciąży i pomocy rodzinom, w których urodzą się dzieci niepełnosprawne oraz ze zdiagnozowanymi ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami. – Chcemy, żeby państwo zaczęło się wywiązywać ze swoich zadań – mówił w audycji Rozmowa Parlamentarna Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  ciąża kobieta niepełnosprawni niepełnosprawność polityka POLSKA Polskie Radio 24 rodzina

Koniec politycznego impasu w Hiszpanii

Mariano Rajoy, lider konserwatywnej hiszpańskiej Partii Ludowej został zaprzysiężony na premiera przez króla Filipa VI. Oficjalnie objął urząd, kończąc 10-miesięczny impas polityczny, w którym pełnił obowiązki szefa rządu tymczasowego. Teraz zajmie się sformowaniem mniejszościowego gabinetu. O sytuacji w Hiszpanii mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Zerka z WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania polityka Polskie Radio 24 Mariano Rajoy

Jaka polityka wobec inwestorów zagranicznych?

Fundacja Republikańska opublikowała raport nt. polskiej polityki wobec inwestorów zagranicznych. – Wskazujemy przede wszystkim, że zmieniły się okoliczności. Lata 90. XX wieku były czasem wielkich przemian. Wielkie bezrobocie, deficyt handlowy, tego już nie ma. Trzeba teraz dostosować tę politykę do współczesności – mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  biznes GOSPODARKA inwestycje inwestycje zagraniczne przedsiębiorstwo przemysł