Polskie Radio
Section05

pr24

"Dla wielu krajów porozumienie klimatyczne nie jest wygodne"

Włochy, Francja i Niemcy skrytykowały Stany Zjednoczone za wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Umowa uzgodniona w Paryżu w 2015 roku przewiduje znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Odrzuciły też sugestię prezydenta USA Donalda Trumpa, który powiedział, że jest gotowy renegocjować swój udział w porozumieniu. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA ekologia Donald Trump Włochy Francja Niemcy

Polska z szansami na Radę Bezpieczeństwa ONZ

Polska zostanie w piątek prawdopodobnie wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nasz kraj jest jedynym kandydatem. O znaczeniu członkostwa mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski

Trybunał Stanu za Smoleńsk? "Tusk, Kopacz, Sikorski..."

– Poważnie należy się zastanowić nad odpowiedzialnością karną lub przed Trybunałem Stanu dla najważniejszych osób w państwie. Przede wszystkim dotyczy to ówczesnego premiera, ale też Ewy Kopacz czy ministrów Sikorskiego i Arabskiego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania  Jacek Świat, poseł PiS. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku PiS Trybunał Stanu Donald Tusk Ewa Kopacz Radosław Sikorski Tomasz Arabski ekshumacja Andrzej Seremet Rosja POLSKA

"Politycy PO powinni powiedzieć przepraszam"

Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy. W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób  - poinformował nadzorujący śledztwo smoleńskie prokurator Marek Pasionek. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał. O sprawie w Debacie Poranka mówili Jan Śpiewak (Krytyka Polityczna, Wprost), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Stanisław Janecki (W Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Ewa Kopacz Lech Kaczyński ekshumacja Jan Śpiewak Tomasz Sakiewicz Rosja Platforma Obywatelska

"Zawiodły instytucje państwowe i okazaliśmy się słabi"

Prokuratura Krajowa przekazała, że ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy. Nadzorujący śledztwo smoleńskie zastępca prokuratora generalnego prokurator Marek Pasionek poinformował między innymi, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. – Daliśmy się upokorzyć Rosjanom – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Lubnauer Nowoczesna katastrofa smoleńska ekshumacja Lech Kaczyński Prokuratura Krajowa

Anita Gargas: w Moskwie odbywało się niszczenie dowodów

Polska prokuratura czeka na odpowiedź strony rosyjskiej w sprawie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji. Przeprowadzane ostatnio ekshumacje ujawniają liczne błędy. 1 czerwca to międzynarodowy dzień dziecka, jak polskim dzieciom pomaga program Rodzina 500 plus? To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Kamiński program 500+ katastrofa smoleńska Rosja ekshumacja Anita Gargas Bartosz Marczuk Sąd Najwyższy

Porozumienie klimatyczne. Znamy decyzję Donalda Trumpa

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego, dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Już od kilku dni amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła w Białym Domu, pisały, że prezydent odstąpi od międzynarodowego porozumienia. O konsekwencjach decyzji Trumpa mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA ekologia dwutlenek węgla

„Koniec z pozostawaniem firm pożyczkowych w cieniu”

Od 22 lipca będziemy mieli możliwość sprawdzenia firm pożyczkowych w rejestrze instytucji pożyczkowych. Rejestr powstanie przy Komisji Nadzoru Finansowego. O tym jak zweryfikować firmę, od której chcemy pożyczyć pieniądze mówili w audycji Pogotowie Konsumenckie Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych i Paulina Rutkowska, prawniczka specjalizująca się w prawach konsumenta.
Zobacz więcej na temat:  pożyczka kredyt gotówkowy komisja nadzoru finansowego Jarosław Ryba

„Rosjanie zrobili co chcieli, ponieważ nikt ich nie pilnował”

- Nie zachowano jakiejkolwiek staranności przy przewożeniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski. To prokurator Pasionek był w kwietniu 2010 roku w Moskwie i powinien sam siebie przesłuchać w tej sprawie. Fakt, że trumny nie zostały otwarte w Polsce, to była decyzja prokuratury. Żal mi jest rodzin ofiar, ponieważ przez zaniedbania państwa teoretycznego, na nowo muszą cierpieć – powiedział w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk, przewodniczący Press Club Polska. Gościem debaty był też Piotr Skwieciński z tygodnika „wSieci”.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński ekshumacja Rosja Piotr Skwieciński Ewa Kopacz Antoni Macierewicz

"Ewa Kopacz kłamała ws. ofiar katastrofy smoleńskiej”

- Nie było innej możliwości, jak dać wiarę temu, co mówi Ewa Kopacz w sprawie ofiar. Rodziny nie miały szansy przekonać się czy dochowano należytej staranności. To jest niepojęte, że osoba, która potrafiła kłamać nie tylko rodzinom, ale i całemu społeczeństwu w oczy, nadal funkcjonuje w przestrzeni publicznej. W każdym cywilizowanym kraju taka osoba honorowo przyznałaby się do kłamstwa i nie miałaby prawa zabierać głosu w debacie publicznej - mówiła w audycji Rozmowa PR24 posłanka Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Ewa Kopacz ekshumacja katastrofa smoleńska Platforma Obywatelska Donald Tusk

"To TK powinien rozstrzygać spory między organami państwa”

Sąd Najwyższy zajął stanowisko w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Sędziowie uznali, że prezydent Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić obecnego koordynatora służb specjalnych, gdy ten był skazany jeszcze nieprawomocnym wyrokiem. Prezydent z prawa łaski skorzystał jesienią 2015 roku. O uchwale Sądu Najwyższego mówili w audycji Gorący Temat prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie oraz sędzia i senator Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński CBA Genowefa Grabowska Piotr Andrzejewski