Polskie Radio
Section05

pr24

Badania genetyczne wyjaśnią pochodzenie Piastów?

Kaplica Królewska w płockiej katedrze jest największą nekropolią dynastii Piastów. W kaplicy od 2 lat trwają prace konserwatorskie i ten fakt chcą wykorzystać naukowcy, by przeprowadzić badania genetyczne książęcych szczątków. O tym, jakie wątpliwości mogą rozstrzygnąć te badania i czy dzięki wynikom DNA poznamy ostatecznie skąd wywodzą się Piastowie, mówił w audycji Czas na Naukę antropolog dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 DNA Płock Bolesław Krzywousty

Po zamachu Manchesterze. "Zatrzymać falę uchodźców"

- Poziom terroryzmu i liczba jego ofiar są w tej chwili w Europie na znacznie niższym poziomie niż np. w latach 70. i 80. Zapomnieliśmy już, że wówczas zamachy terrorystyczne - znacznie bardziej krwawe niż obecnie - były właściwie na porządku dziennym – powiedział w Debacie Poranka Marcin Dzierżanowski z Wprost. Gościem audycji był także publicysta Wojciech Reszczyński i ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Wrona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Manchester PR24 Manchester terroryzm uchodźcy

Historie uznanych zesłańców syberyjskich

– Kariery zesłańców były efektem ubocznym pobytu na Syberii. To były osoby ideowe, posiadające umiejętności czytania, pisania. Inteligencja. W sytuacji przymusowego odosobnienia, z nudów zajmowali się pracą naukową – wyjaśniał w audycji Syberia Polska – Operacja Odwrót dr Paweł Trzciński, antropolog. W Polskim Radiu 24 gość mówił o niezwykłych historiach Wacława Sieroszewskiego, Edwarda Piekarskiego i Bronisława Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Kazachstan

„Terroryzm dotarł też do Polski, choć nie bezpośrednio”

Sprawca zamachu w Manchesterze należał do siatki terrorystycznej. Poinformował o tym szef policji w tym mieście, Ian Hopkins. Powiedział on dziennikarzom, że trwają poszukiwania członków tej grupy. Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego możliwego poziomu. O zamachu mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Manchester Wielka Brytania atak terrorystyczny

Prezydent Duda do Polaków: potrzebujemy nowej Konstytucji

Prezydent Duda do Polaków: Potrzebujemy nowej Konstytucji. Wspólnie stwórzmy nową Konstytucję - dla Polski, dla nas wszystkich. Prezydent w orędziu radiowo-telewizyjnym z okazji drugiej rocznicy wyboru na urząd prezydenta podkreślił, że ostatnie dwa lata to okres zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych. Przez ten czas obozowi Zjednoczonej Prawicy udało się przeprowadzić wiele istotnych reform, mimo że wielu w to nie wierzyło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent konstytucja orędzie referendum

Konsekwencje afery podsłuchowej

14 czerwca 2014 roku na stronie internetowej tygodnika Wprost ukazały się stenogramy nagrań z rozmów ówczesnego szefa Narodowe Banku Polskiego Marka Belki oraz ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W dyskusji brał też udział Sławomir Cytrycki. Tematem rozmowy było finansowanie deficytu budżetowego przez NBP i odwołanie ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. O konsekwencjach afery mówił w audycji Kulisy Spraw Sylwester Latkowski, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sylwester Latkowski afera podsłuchowa ABW prokuratura

Wizyta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej

W niedzielę prezydent USA Donald Trump złożył wizytę w Arabii Saudyjskiej. W Rijadzie wziął udział w spotkaniu przedstawicieli 55 państw muzułmańskich, do których zaapelował, by pozbyli się terrorystów. Jednocześnie zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe dalej wspierać państwa arabskie, jeżeli będą one również samodzielnie czynić starania w tej kwestii. O wizycie w audycji Spojrzenie na Wschód mówili Piotr Maciążek (Defence24.pl i Energetyka24.pl) i Michał Baranowski (German Marshall Fund)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Nord Stream 2 Arabia Saudyjska OPEC

"Będzie wzmocnieniem polskiej dyplomacji i MSZ"

Były rzecznik prezydenta Marek Magierowski został w środę powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Będzie odpowiadał za dyplomację ekonomiczną w relacjach z krajami Azji. Nominację, o której jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl., komentowali w Debacie Dnia Marcin Fijołek (W Sieci), Damian Cygan (Do Rzeczy) i Tomasz Walczak (Super Express). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Magierowski Antoni Macierewicz rząd Beaty Szydło MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski