Polskie Radio
Section05
prawo

Jazda bez uprawnień. Jakie możemy ponieść konsekwencje?

"Jechał po pijanemu, zabrali mu prawo jazdy i... dalej jeździ". Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy? Gdzie to jest odnotowane? Dlaczego tak wiele osób nadal prowadzi pojazd mimo zakazu, braku uprawnień, a nawet wyroku sądowego? Kto powinien to weryfikować? Czy policja reaguje zgłoszenia od sygnalistów? 
Zobacz więcej na temat:  Robert Opas pijani kierowcy kierowcy bezpieczeństwo na drodze policja społeczeństwo ruch drogowy prawo prawo jazdy Radio kierowców

Jazda bez uprawnień. Jakie możemy ponieść konsekwencje?

"Jechał po pijanemu, zabrali mu prawo jazdy i... dalej jeździ". Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy? Gdzie to jest odnotowane? Dlaczego tak wiele osób nadal prowadzi pojazd mimo zakazu, braku uprawnień, a nawet wyroku sądowego? Kto powinien to weryfikować? Czy policja reaguje zgłoszenia od sygnalistów? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Robert Opas pijani kierowcy kierowcy bezpieczeństwo na drodze policja społeczeństwo ruch drogowy prawo prawo jazdy

PR24 Prof. Zoll: prawo nie może być tylko instrumentem władzy

- Prawo powinno stać nad polityką. Natomiast to, co obserwowaliśmy przez osiem ostatnich lat, było próbą wysunięcia na pierwszy plan polityki. Prawo miało być tylko instrumentem w rękach władzy, która mogła realizować w pełni swoje cele, nie zważając na wiele ograniczeń - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Andrzej Zoll prawo Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu po kontroli. ZUS zakwestionował umowy o dzieło

- W środowisku instytucji artystycznych mieliśmy przekonanie, że uzgodnione zostały stanowiska i rozumiemy w ten sam sposób, czym są artystyczne wykonania i co należy rozumieć przez umowę o dzieło. Natomiast 2024 rok przywrócił wątpliwości z 2019 roku - mówił w Dwójce Hubert Zasina, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu Jakub Kukla Dwójka prawo ZUS umowa o dzieło tancerz muzyk

Prawo. Finanse małżeńskie - dlaczego warto o nich rozmawiać?

Miłość, motyle w brzuchu i wspólna przyszłość. To stan dobrze znany wielu małżeństwom na początku drogi. Mnóstwo par pomija jednak ważny temat, jakim są wspólne finanse. - W Polsce przyjęło się, że rozmowa o pieniądzach, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mówimy o perspektywie przeżycia razem całego życia, jest co najmniej niestosowna i nietaktowna - mówi Małgorzata Rejmer, dr nauk prawnych z Kancelarii Lex. - Tymczasem to tak naprawdę podejście profilaktyczne, a takie rozmowy są ważne. Czyli usiądźmy i porozmawiajmy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar małżeństwo finanse biznes prawo finanse osobiste

Projekty ws. aborcji. Trela komentuje "zamrażarkę" Hołowni

- Nie wiem, czym pan marszałek Hołownia się kieruje, ale w polityce jestem dłużej i tak naprawdę kampania wyborcza trwa każdego dnia, więc nie można mówić, że jest jakaś kampania, są jakieś wybory, bo nigdy nie będzie dobrego klimatu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Trela (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Trela lewica Nowa Lewica Sygnały Dnia POLSKA aborcja prawo Sejm Szymon Hołownia

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Jest projekt uchwały

Do Sejmu wpłynął we wtorek wieczorem poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian - czytamy w projekcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Trybunał Konstytucyjny polityka prawo Julia Przyłębska legislacja sąd sądownictwo Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

PROSTO Z BRUKSELI Wstępna zgoda w UE ws. zakazu produktów z niewolniczej pracy

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na zakaz sprzedaży produktów wytworzonych przy wykorzystaniu pracy niewolniczej. Kompromis w sprawie przepisów osiągnęli negocjatorzy unijnych instytucji, a regulacje były pisane z myślą o Chinach. Uzgodnienia muszą teraz zatwierdzić kraje członkowskie i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  praca niewolnictwo prawo Unia Europejska ŚWIAT Europa Beata Płomecka Chiny