Polskie Radio
Section05

religia

Jak być szczęśliwym i mieć pieniądze?

Nadchodzący grudzień to czas świątecznych wydatków, ale i ważnych bilansów i podsumowań. W jaki sposób mądrze podchodzić do pieniędzy, jak je gromadzić i wydawać? Co Jezus mówił o finansach i czy z Biblii możemy wyciągać ekonomiczne podpowiedzi? Zapraszam na dyskusje o poszukiwaniu szczęścia i czy dają je pieniądze, o radości z dzielenia się z innymi, oraz tym, czy da się pogodzić "być" i "mieć". Przed świąteczną gorączką, gorący temat pieniędzy i naszego stosunku do nich.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość śmierć

Ireneusz Kania - jego dorobek i wpływ na polską kulturę

W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zmarłym niedawno wybitnym tłumaczu i myślicielu - Ireneuszu Kani. Zastanawialiśmy się, jaką rolę pełniły w polskiej kulturze współczesnej jego prace tłumaczeniowe i interpretacyjne. Znalazły się wśród nich dzieła takich autorów, jak - między innymi - Mircea Eliade, Emil Cioran, Umberto Eco czy Konstandinos Kawafis. 
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania buddyzm Jakub Moroz Umberto Eco Dwójka filozofia tłumacz Daleki Wschód

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL Kościół katolicki Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno dyplomacja Wszystkich Świętych cmentarz tradycja społeczeństwo Kościół

Na cmentarzach Wileńszczyzny trwa kwesta na rzecz Rossy. "To część naszego dziedzictwa kulturowego"

Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10. edycją, uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie cmentarza.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno cmentarz Wszystkich Świętych tradycja społeczeństwo

Duszpolonia. Emigracyjny wymiar duchowości

Na pomysł zbudowania portalu, gdzie można znaleźć mszę czy nabożeństwo w języku polskim, wpadliśmy podczas żeglowania z kolegami poza granicami kraju. Chcieliśmy wybrać się w niedzielę na mszę ale mimo szczegółowych poszukiwań okazało się to wręcz niewykonalne. Musieliśmy przejrzeć wiele stron internetowych, a i tak większość informacji o nabożeństwach okazywała się nieaktualna – mówi Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia.org.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Kresy Kościół wiara duchowieństwo Msza święta nabożeństwo Małgorzata Frydrych