Polskie Radio
Section05

religia

Duszpolonia. Emigracyjny wymiar duchowości

Na pomysł zbudowania portalu, gdzie można znaleźć mszę czy nabożeństwo w języku polskim, wpadliśmy podczas żeglowania z kolegami poza granicami kraju. Chcieliśmy wybrać się w niedzielę na mszę ale mimo szczegółowych poszukiwań okazało się to wręcz niewykonalne. Musieliśmy przejrzeć wiele stron internetowych, a i tak większość informacji o nabożeństwach okazywała się nieaktualna – mówi Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia.org.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Kresy Kościół wiara duchowieństwo Msza święta nabożeństwo Małgorzata Frydrych

Nie żyje Wanda Półtawska. "Dla niej życie i godność miały wartość nadrzędną"

Ludzka godność, prawo do życia i troska o rodzinę - to najważniejsze kierunki zaangażowania dr Wandy Półtawskiej. Więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarz psychiatra, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Łączyła ją osobista przyjaźń, ale także współpraca z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II teologia Małgorzata Bartas-Witan wiara Kościół

Msza w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. "Jeśli wytrwam do końca, będę zbawiony"

W żoliborskim sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki sprawowano mszę św., której przewodniczył warszawski metropolita, kard. Kazimierz Nycz, w intencji kanonizacji kapłana - męczennika w 39. rocznicę jego śmierci. Kazanie wygłosił ordynariusz płocki, bp Szymon Stułkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Żoliborz Kazimierz Nycz Jerzy Popiełuszko Msza święta Kościół

Prezydent Andrzej Duda w Rzymie: Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej wiary i inteligencji

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas koncertu dziękczynnego za pontyfikat Jana Pawła II w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, że papież Polak był człowiekiem wielkiej inteligencji. Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Rzym Jan Paweł II papież Andrzej Duda prezydent wiara

Prezydent Duda w Rzymie: Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej wiary i inteligencji

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas koncertu dziękczynnego za pontyfikat Jana Pawła II w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, że papież Polak był człowiekiem wielkiej inteligencji. Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Rzym Jan Paweł II papież Andrzej Duda prezydent Kościół wiara ŚWIAT aktualności katolickie

23. Dzień Papieski. Prof. Kowalczyk: Jan Paweł II umacniał nas w wymiarze społecznym, rodzinnym i osobistym

15 października, już po raz 23., w wigilię 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, polski Kościół obchodzi Dzień Papieski. W tym roku odbywa się pod hasłem "Cywilizacja życia". O walce św. Jana Pawła II o wartości, nienaruszalność życia ludzkiego i jego nauczaniu z profesorem teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie Dariuszem Kowalczykiem rozmawiał rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Jan Paweł II Kościół wiara

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński Kościół wiara PRL Józef Stalin