Polskie Radio
Section05
sąd

Barierki nie były chronione? Nowe informacje o organizacji finału WOŚP, podczas którego ugodzono nożem Pawła Adamowicza

- Barierki z lewej strony sceny nie były przez nikogo chronione, sam trzy razy tędy przechodziłem - zeznał przed gdańskim sądem świadek w procesie ws. organizacji w 2019 r. miejskiego finału WOŚP, podczas którego zaatakowano nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja sąd Paweł Adamowicz Gdańsk zabójstwo śmierć

Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu o 9.00 rozpocznie się drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością. Wczoraj stanowiska prezentowali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Luksemburg POLSKA wegry Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE polityka sądownictwo sąd prawo

Postępowanie ws. mechanizmu warunkowości. Przedstawiciele UE wnieśli o odrzucenie skargi Polski

Pięć godzin trwała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu rozprawa dotycząca skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o uzależnienie wypłaty unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Europa Luksemburg Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Węgry prawo sąd

Proces ws. wypłaty unijnych funduszy dla Polski. Pełnomocnik rządu: przepisy dają szerokie możliwości interpretacji

- Polska domaga się stwierdzenia nieważności mechanizmu warunkowości - powiedział w unijnym Trybunale Sprawiedliwości pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna. W Trybunale w Luksemburgu odbywa się rozprawa dotycząca skargi Polski na przepisy uzależniające wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg Komisja Europejska Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ prawo sąd

Struzik musi przeprosić prezesa PiS. Chodzi o skandaliczne porównanie

Uprawomocnił się wyrok nakazujący marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi przeproszenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego za opublikowanie jego wizerunku upodobnionego do wizerunku Adolfa Hitlera. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację marszałka Struzika w tej sprawie, co oznacza, że musi on przeprosić lidera PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński sąd Adam Struzik sądownictwo

Kreml blokuje strony internetowe Nawalnego. Rosyjski sąd zbada sprawę

Moskiewski sąd rozpatrzy dziś skargę Aleksieja Nawalnego na blokadę jego stron internetowych. Przetrzymywany opozycjonista zarzucił Prokuraturze Generalnej i Agencji Nadzoru Telekomunikacyjnego łamanie praw obywatelskich. W lipcu moskiewski sąd uznał organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym za ekstremistyczne. Na tej podstawie organy nadzorcze zablokowały dostęp do stron polityka.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Kreml cenzura cenzura internetu internet sąd Moskwa ŚWIAT

FELIETON Trybunał Konstytucyjny broni polskiej państwowości. Felieton Miłosza Manasterskiego

Trybunał Konstytucyjny odczytał polskie prawo w sposób rozsądny, logiczny i zgodny z interesem państwa, które reprezentuje. Trudno by Polacy, po pełnej poświęcenia walce wielu pokoleń o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, dzisiaj pokornie zaakceptowali fakt, że nie są już gospodarzami we własnym państwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny sąd sądownictwo Unia Europejska