Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości 2021

"Uwieńczenie wysiłku wielu pokoleń Polaków". Dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości

- Udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków. A licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z UKSW. Gościem audycji był także prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 11 listopada odzyskanie niepodległości historia Polski

FELIETON Prowokatorzy i ignoranci. Felieton Miłosza Manasterskiego

Jest coś niesłychanie bolesnego w tym, że najpoważniejsza antysemicka prowokacja w ostatnich latach w Polsce miał miejsce właśnie 11 listopada tego roku w moim rodzinnym Kaliszu. A przecież ledwie dzień wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński przestrzegał, przypominając słowa Józefa Piłsudskiego: "Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Święto Niepodległości 11 listopada niepodległość Kalisz felieton miłosz manasterski

Echa wystąpienia Bąkiewicza podczas Marszu Niepodległości. Kwiecień: narodowcy mają prawo wyrażać miłość do Ojczyzny

- To, że pan Bąkiewicz działa pod auspicjami stowarzyszenia, które organizuje Marsz Niepodległości od wielu lat, jest wyrazem funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Narodowcy też mają prawo deklarować przynależność do Polski, wyrażać w ten, a nie inny sposób swoją miłość i przywiązanie do Polski - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). Gościem "Dwóch stron" był także Dariusz Joński (KO). 
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS 11 listopada Marsz Niepodległości Warszawa Mirosław Skowron

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy: przykre, że Marsz Niepodległości ma twarz pana Bąkiewicza

- Niewątpliwie smuci to, że tego typu uroczystości jak marsz w rocznicę odzyskania niepodległości mają twarz pana Bąkiewicza. Uważam, że jest to bardzo zły prognostyk na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS Magdalena Złotnicka 11 listopada Marsz Niepodległości Warszawa

Premier: dziś, gdy musimy bronić granic, widzimy, czym jest niepodległość i jak wielką ma cenę

- W tak gorącej sytuacji, jak tegoroczna, okazuje się, że państwo i jego niepodległość to nie jakiś teoretyczny konstrukt, to nasz dom, który pozwala nam realizować takie życie, jakie sobie wymarzyliśmy, a nie zaplanowane przez jakiegoś satrapę ze Wschodu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś granica premier Mateusz Morawiecki polityka 11 listopada kryzys na granicy

"Chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Paweł Lisicki o Rafale Trzaskowskim

- Rafał Trzaskowski od początku planował, że Marsz Niepodległości stanie się pewnego rodzaju pułapką. Chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze liczył na to, że uda się wszcząć awanturę, po drugie, że tę awanturę uda się przypisać PiS-owi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lisicki POLSKA Marsz Niepodległości Rafał Trzaskowski polityka

Prof. Waldemar Paruch: PO wypisała się z tradycji niepodległościowej

Wniosek najważniejszy jest taki, że Platforma Obywatelska nie ma kompletnie żadnego pomysłu, jak się wpisać w ten dzień, w tradycję historyczną Polski. Wypisała się sama z tradycji niepodległościowej. Żadnych uroczystości istotnych to ugrupowanie nie zorganizowało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UKSW, o obchodach Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka Platforma Obywatelska Święto Niepodległości

"Największym przegranym jest Rafał Trzaskowski". Mariusz Gierej o Marszu Niepodległości

Najwięcej na kontestowaniu Marszu Niepodległości stracił Rafał Trzaskowski. Wymyślił sobie, że kontestując Marsz Niepodległości wejdzie do gry przeciwko Donaldowi Tuskowi i odrobi pozycje, które stracił wcześniej w PO. Cała awantura przed Marszem temu służyła - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Mariusz Gierej. Gośćmi audycji byli także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela" i Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada

"Jeden z najradośniejszych". Krzysztof Bosak o Marszu Niepodległości

Naprawdę jestem zbudowany. Wydaje mi się, że wszyscy wczoraj byli zadowoleni. A największy jęk zawodu słyszałem ze strony przeciwników, którzy naszykowane mieli specjalnie takie "ołtarzyki poprawności politycznej" i obok kamery, żeby mieć materiał do swoich nagrań - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, komentując czwartkowy Marsz Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Krzysztof Bosak POLSKA polityka Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada Konfederacja

Bruksela: otwarto wystawę poświęconą wspólnej historii Polski i Europy

"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to wystawa, która wczoraj została otwarta w Brukseli w Dniu Narodowego Święta Niepodległości. Ekspozycję można oglądać w kościele Notre-Dame de la Chapelle. Jej realizatorami są Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE oraz Centrum Kultury w Lublinie. Została ona dofinansowania przez Polską Fundację Narodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Święto Niepodległości historia Polski KULTURA Wydarzenia wystawa Unia Europejska Beata Płomecka

"Szkoda, że ojcowie niepodległości nie mogą tego zobaczyć na własne oczy". Premier o 11 listopada

"Co za piękny dzień. Szkoda, że ojcowie niepodległości nie mogą tego zobaczyć na własne oczy - tysiące uśmiechniętych ludzi na ulicach, spacerujące rodziny, flagi narodowe, kwiaty, życzliwość i mnóstwo pozytywnej energii" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości Grób Nieznanego Żołnierza Mateusz Morawiecki patriotyzm społeczeństwo