Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA wystawa fotografia fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

– Technologia się zmienia, natomiast nic nie zastąpi żywej postaci, która stoi przy mikrofonie i robi wszystko, żeby dla słuchacza na chwilę świat zatrzymał się w miejscu – mówił w audycji "Trójka przed południem" Andrzej Mastalerz, którego aktor głosu możemy słuchać w niezliczonych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Artysta podczas rozpoczynającego się już w 10 czerwca 21. Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 zostanie uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Andrzej Mastalerz aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie

Odkryj na nowo polską rzeźbę nowoczesną w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Prezentujemy prace mniej więcej od połowy XX wieku, bo wtedy w rzeźbie polskiej nastąpiły istotne zmiany. Bardzo ważne miejsce w teorii rzeźby nowoczesnej zajmuje wówczas pojęcie przestrzeni, przestrzenności - mówiła w radiowej Dwójce Agata Małodobry, kurator galerii stałej "XX + XXI. Rzeźba" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa rzeźba Michał Nowak Dwójka

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka poezja Gdańsk Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

Piotr Rypson: "Tańczący" to bardzo szczególny cykl Wejmana

- Przed Powstaniem Warszawskim Wejman wraz ze swoją żoną i małym synkiem opuścili Warszawę i udali się do rodziny na południu Polski. Przedtem Wejman musiał się ukrywać. Jego szwagier był szefem Kedywu w Świętokrzyskim, zginął podczas akcji i gestapo węszyło ze Wejmanem i jego rodziną. I właśnie w ukryciu, gdzieś na przełomie 1943/44, powstał ten cykl - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Rypson, kurator wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Jakub Kukla Dwójka II wojna światowa okupacja niemiecka

Kultura zaangażowana. Artystka z Ukrainy: trzeba przypominać światu historię naszej kolonizacji

- Poprzez swoje działania chciałam zwrócić uwagę na to, co dzieje się na Ukrainie (...) mam poczucie, że Zachód trzeba edukować. Ważnym aspektem, który pojawił się w ostatnich trzech miesiącach i stał się nareszcie głośny, to mówienie o naszej historii kolonizacji przez Rosję - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Krywicz (ukraińska artystka). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna 2022