Polskie Radio
Section05

Ukraina

W Pradze rusza szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Pragi, gdzie odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. To spotkanie przywódców ponad 40 państw Starego Kontynentu. Natomiast jutro odbędzie się nieformalny szczyt Rady Europejskiej. Główne tematy spotkań to bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na froncie wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne Czechy bezpieczeństwo Polska w Unii Europejskiej

Europosłowie biorą na cel Gazprombank. Chcą też nowych sankcji i wsparcia Kijowa

Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosj - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Europa Wschodnia Europa Zachodnia Beata Płomecka

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Bieszczady pomoc Małgorzata Frydrych

Przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Z. Herberta

Po raz 10. przyznana została Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Laureatką została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka, autorka wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy". - My jako organizatorzy tej nagrody cieszymy się, że możemy w toku tej strasznej wojny okazać wsparcie ukraińskiej kulturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Herbert konkurs Magda Mikołajczuk Maria Dzieduszycka pisarze i poeci II wojna światowa

Ucieczka Rosjan przed mobilizacją. Ukraiński resort obrony publikuje wideo i naśmiewa się z sytuacji

"Biegną. Rosyjska armia też biegnie" - napisał w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony i opublikował filmik uciekających przed mobilizacją Rosjan. Wideo ukazuje też sytuację na froncie. "Może człowiek z bunkra tworzy olimpijską drużynę biegaczy" - żartuje z Władimira Putina MON Ukrainy.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022

"Wspierajcie nas w ONZ, nie dawajcie się wykorzystywać Rosji". Zełenski apeluje do państw obu Ameryk

- Wspierajcie nas na forum ONZ w potępianiu rosyjskiej agresji i nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki do finansowania wojny i zbrodni - zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając zdalnie podczas odbywającego się w stolicy Peru Limie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie

"Te słowa są bardzo szkodliwe". Karczewski o wypowiedzi Komorowskiego na temat Zełenskiego i Putina

- To osłabia ukraińską ofensywę i nasze działania polityczne, które mają na celu wzmocnienie Ukrainy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, odnosząc się do wypowiedzi Bronisława Komorowskiego, że prezydent Zełenski powinien usiąść do rozmów z Putinem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja wojna 2022 Bronisław Komorowski Wołodymyr Zełenski polityka Stanisław Karczewski

Czesi "przejmują" Królewiec i kpią z Putina. Łoziński: przekłucie balonu

- Broń, która polega na żarcie, jest kąśliwa. Akcja celnie i boleśnie ośmiesza Rosję Putina - mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Gośćmi byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Agaton Koziński. W internecie pojawiła się prześmiewcza petycja wzywająca czeski rząd do zaanektowania terytorium obwodu kaliningradzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Władimir Putin Czechy Królewiec ŚWIAT