Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Powstanie Europejskie Centrum Renesansu. Wielkie plany na 500-lecie urodzin Jana Kochanowskiego

- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie otrzymało w użytkowanie miejsce urodzin swojego patrona. Jest to odległy o 20 km stąd, w Sycynie, stary park z odkrytymi pozostałościami fundamentów dworu Kochanowskich, w którym urodził się Jan. Do 2030 roku, czyli na 500. rocznicę urodzin Jana Kochanowskiego, planujemy zbudować Europejskie Centrum Renesansu - mówił w Dwójce Ireneusz Domański, dyrektor muzeum w Czarnolesie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska Jakub Jamrozek Ireneusz Domański Czarnolas KULTURA renesans Jan Kochanowski Dwójka

Inwazja chrząszcza japońskiego w Polsce. Niszczy drzewa i krzewy ozdobne

Owad mały, ale problem wielki. W Polsce rozprzestrzenia się kolejny inwazyjny gatunek - drzewotocz japoński zwany chrząszczem japońskim. Owad atakuje wszystkie gatunki drzew, które spotka na swojej drodze. Lasy Państwowe obserwują szkodnika, ale może się on pojawić także w naszym przydomowym ogródku. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Kamil Janicki las Lasy Państwowe chrząszcz japoński drzewotocz japoński korniki Jarosław Plata krzewy ozdobne owady

Kiedy mężczyzna kocha kobietę, czyli Łukasz Drapała śpiewa o uczuciach [WIDEO]

"Moja" jest kolejną zapowiedzią autorskiego albumu Łukasza Drapały. - Pozornie, to jeszcze jeden utwór o miłości i jeszcze jedno wyznanie faceta, który chwali się swoim szczęściem. Ale, tak naprawdę, chodzi o uniwersalną sytuację, gdy chcemy głośno wyrazić coś ważnego, ale okoliczności nam nie sprzyjają, dopada nas wstyd, brakuje słów, coś krępuje. I świat nie ma okazji, żeby dowiedzieć się o naszej fascynacji, radości albo… złości - mówi muzyk.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Polskiego Radia W POLSKIM RADIU Łukasz Drapała Agencja Muzyczna Polskie Radio MUZYKA Tomasz Waldowski Barbara Derlak

Debata Dwójki o finansowaniu polskiej kultury [WIDEO]

"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA finanse Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Matwiejczuk Marta Cienkowska Jerzy Kornowicz Łukasz Serwiński

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie historia Polski Paweł Ukielski Warszawa

Rogal świętomarciński bez tajemnic. "Lato z Radiem" w Poznaniu

W "Lecie z Radiem" tym razem usłyszeliśmy relacje Macieja Waleckiego prosto z Poznania. W ramach akcji "Kupuj świadomie" odwiedziliśmy jeden z poznańskich zakładów produkujących rogale świętomarcińskie. Skoro Pyrlandia - nie zabrakło też wizyty w Poznańskim Muzeum Pyry. Zapraszamy na wycieczkę do stolicy Wielkopolski, gdzie przemierzaliśmy Poznań od kuchni!
Zobacz więcej na temat:  rogal świętomarciński Maciej Walecki Poznań Lato z Radiem

Zamach na Donalda Trumpa. Eksperci: to go tylko wzmocni

Amerykaniści Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, którzy gościli w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia, uważają, że atak na Donalda Trumpa zmobilizuje wyborców republikanów, którzy nie byli do tej pory przekonani, by oddać na niego głos. Były prezydent USA został postrzelony w ucho podczas przemówienia w Butler w stanie Pensylwania. Zginął jeden z uczestników wiecu, a dwie kolejne osoby zostały poważnie ranne.
Zobacz więcej na temat:  Karol Surówka Donald Trump zamach USA wybory prezydenckie w USA Tomasz Płudowski Mateusz Piotrowski

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. II [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" kolejna część powieści "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Sapiecha Magdalena Łoś Letnia Akademia Muzyki Dawnej Dwójka MUZYKA KULTURA Wilanów muzyka dawna

Magiczne zakątki Tatr. "Lato z Radiem" zawitało do Zakopanego

"Lato z Radiem" zainaugurowało swoją wakacyjną trasę. Tym razem Polskiemu Radiu towarzyszy Telewizja Polska, a pierwszym przystankiem stała się stolica polskich Tatr. Podczas plenerowej audycji z Równi Krupowej rozmawialiśmy nie tylko o atrakcjach Zakopanego, ale również m.in. o folklorze, tradycjach oraz bezpieczeństwie w górach.  
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Sława Bieńczycka Lato z Radiem folklor koncerty Tatry kultura ludowa górale góralska muzyka Lato z Radiem 2024 TOPR Hanka Rybka

Wakacyjna trasa i audycja plenerowa. "Lato z Radiem" w Zakopanem

"Lato z Radiem" rozpoczyna wakacyjną trasę. Tym razem Polskiemu Radiu towarzyszy Telewizja Polska. Na start, stolica polskich Tatr. W Zakopanem odbędzie się koncert gwiazd oraz Piknik Rodzinny, a od rana zapraszamy na plenerową audycję z Równi Krupowej. Porozmawialiśmy m.in. o przygotowaniach do popołudniowych i wieczornych wydarzeń.  
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Sława Bieńczycka Lato z Radiem folklor koncerty