Polskie Radio
Section05

węgiel

Węgry uzależnione od rosyjskich surowców. Przybylski o braku zgody na sankcje: to nie kwestia polityki

- Szef węgierskiej dyplomacji mówi wprost, że nie jest to kwestia polityki, strategii czy kalkulacji, tylko tego, że jeśli Węgry chcą mieć jakąkolwiek ropę czy gaz, to muszą kupować je z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski ("Do Rzeczy"), komentując zgodę Węgier na płatności w rublach za rosyjskie surowce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Antoni Opaliński

Państwa UE płacą za gaz w rublach. Prof. Gontarski: to nie tylko naruszenie sankcji, ale i godności człowieka

- To, że niektóre państwa zgodziły się zapłacić Rosji w rublach, oznacza, że zgodziły się zapłacić Rosji za to, żeby zabijała Ukraińców, żeby miała środki finansowe na doposażenie swojej armii, która dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie. To jest wbrew podstawowym wartościom Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, były pełnomocnik rządu przed TSUE, adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Antoni Trzmiel

Prezes PGG: Węgiel pozostanie w centrum uwagi ze względu na sytuację na rynku gazu

- Zapotrzebowanie na paliwo węglowe w średniej perspektywie określi m.in. potencjał dostaw gazu z innych kierunków niż rosyjski - ocenił prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Dodał, że inne czynniki to rozwój OZE, regulacje europejskie oraz zapotrzebowanie na paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny OZE Polska Grupa Górnicza jastrzębska spółka węglowa sankcje Unii Europejskiej sankcje POLSKA wojna na Ukrainie

Inwazja Rosji na Ukrainę a energetyka. Węgiel wróci do łask?

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg. Agencja prognozuje, że świat czeka teraz rywalizacja o dostępne dostawy węgla, aby uniknąć niedoborów energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie OZE gaz ziemny Unia Europejska Rosja

Wybuchy w kopalniach na Śląsku. Premier: będzie przegląd procedur górniczych

- Dokładnie sprawdzone zostaną procedury górnicze związane z ratownictwem górniczym i wydobyciem oraz warunkami dopuszczalnymi do prowadzenia prac przez górników - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa wypadek w kopalni Mateusz Morawiecki POLSKA górnictwo

Wybuchy w kopalni Pniówek. Czyżewski: minimalizujemy ryzyko, ale nie da się go sprowadzić do zera

- Od dekad tworzone są technologie, które mają ryzyko zminimalizować. Odciąganie tego metanu, sprawianie, że będzie go jak najmniej na tych niższych poziomach - to się dzieje. (...) Jest dużo lepsza sytuacja niż kiedyś. Ale tego ryzyka nie da się sprowadzić do zera - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com, komentując wypadek w kopalni Pniówek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda POLSKA regiony śląskie Śląsk wypadek służby i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Komentarz M. Małeckiego

– Mamy sytuację wojenną i jest widoczne jak na dłoni, że polityka Komisji Europejskiej oraz największych krajów starej Unii była całkowicie błędna w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Europa jest w trudnej sytuacji energetycznej. Polska na tym tle jest, dzięki wysiłkom prezydenta Lecha Kaczyńskiego i PiS, na zdecydowanie lepszej pozycji, niż inne kraje UE – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, gość czwartkowego wydania audycji "Trójkowy komentarz dnia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Rosja POLSKA Marcin Przydacz Bartłomiej Graczak Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej polityka Polska w Unii Europejskiej Maciej Małecki ropa naftowa

Woda, wodór, węgiel - kolejne firmy dołączają do inicjatywy 3W. BGK: wspieramy świat nauki i biznesu

W ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla - pięć kolejnych polskich firm podpisało listy intencyjne z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. "Nowoczesne rozwiązania, nad którymi pracują firmy, przybliżą Polskę do osiągnięcia lepszej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej gospodarki" - podkreślił BGK w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK wodór woda biznes

Sankcje wobec Rosji. Adam Gawęda: działania UE powinny być solidarne i spójne

- Polska poszła bardzo daleko w regulacjach prawnych, przyjęliśmy ustawę, która powinna w szybkim tempie i jednoznacznie wyeliminować wszystkich, którzy wspierają agresję Rosji na Ukrainie, mamy także horyzont czasowy jak najszybszego odejścia od wszystkich paliw kopalnych z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda (PiS), który dyskutował z Tomaszem Trelą (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Eliza Olczyk

Polska niezależna od nośników energii z Rosji? Marszałkowski: kwestia kilkunastu miesięcy

- Do końca roku powinniśmy mieć możliwość całkowitego porzucenia surowców z Rosji. Jedynym wyzwaniem są kwestie umów długoterminowych na dostawy ropy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Tadeusz Płużański

Koniec z węglem z Rosji i Białorusi. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę wprowadzającą zakaz importu oraz tranzytu węgla i koksu pochodzącego z Rosji i Białorusi. W ustawie znalazł się też zapis o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wskazanych na liście sankcyjnej, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina Rosja sankcje wojna na Ukrainie wojna 2022 Sejm gaz lpg import konflikty międzynarodowe GOSPODARKA

"Stanowią w tym momencie najmniejszy problem". Jakóbik o potencjalnym wzroście cen LPG

- Jeżeli nie zatrzymamy Władimira Putina na Ukrainie, to może nas czekać nawet III wojna światowa, więc chwilowe podwyżki cen LPG stanowią w tym momencie najmniejszy problem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik Magdalena Złotnicka POLSKA Polska w Unii Europejskiej sankcje Rosja gaz lpg ropa naftowa embargo

"Wyłączyć Putina". Według analityków Europa może natychmiast i bez problemu zrezygnować z rosyjskich surowców

"Europejskie kraje nadal finansują machinę wojenną Putina, kupując surowce energetyczne z Rosji. Szacuje się, że pół miliarda euro dziennie trafia na Kreml w zamian za rosyjski gaz, ropę i węgiel. To finansowe wsparcie dla Putina podważa system sankcji i jest moralnie nieuzasadnione, gdy spadają rosyjskie bomby i pociski na ukraińskie szkoły i szpitale" - czytamy w raporcie europejskiej pozarządowej organizacji ekologicznej RePlanet.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz ziemny LNG Rosja Unia Europejska import

Spóźniony apel Tuska. Müller: Sejm już przegłosował zakaz importu węgla

"Sejm w czwartek (07.04) przegłosował już ustawę zakazującą importu węgla" - przypomniał Piotr Müller, odpowiadając na apel Donalda Tuska o zaprzestanie ściągania tego surowca z Rosji. "Niech Pan wezwie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do zwołania Senatu na jutro rano. Nie ma na co czekać" - dodał rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Piotr Müller polityka Sejm embargo import sankcje Senat wojna na Ukrainie wojna 2022