Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Rosja zagrożeniem. Szefowie MSZ Ukrainy i państw bałtyckich apelują o dalsze dostawy broni

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Unię Europejską do dalszego dozbrajania jego kraju. Szefowie dyplomacji państw ze wschodniej flanki podkreślają, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. To jeden z głównych tematów spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 broń bezpieczeństwo dyplomacja Beata Płomecka Łotwa Litwa Finlandia Rosja

Kraje bałtyckie budują linię umocnień na granicy z Rosją. Szef MSZ Litwy: czujemy zbliżającą się wojnę

- Czujemy zbliżającą się wojnę - tak plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią skomentował szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Pod koniec zeszłego tygodnia o podpisaniu porozumienia w sprawie budowy tzw. bałtyckiej linii obronnej poinformowali w Rydze ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Litwa Łotwa Estonia bezpieczeństwo wojsko NATO ŚWIAT Europa

Nigeria najbardziej niebezpieczna, Indie uwięziły najwięcej wierzących. Raport o prześladowaniu chrześcijan

Najbardziej niebezpieczny dla chrześcijan kraj to Nigeria, gdzie najwięcej wyznawców Chrystusa jest mordowanych i porywanych. W Indiach z kolei rekordowa liczba osób - ze względu na wiarę w Jezusa - przebywa w więzieniach. Dane o prześladowaniach przedstawiły w ostatnim czasie dwie organizacje: pomocowa Open Doors oraz francuska pozarządowa Portes Ouvertes.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiara chrześcijaństwo religia społeczeństwo

Rośnie eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Ograniczone działanie Floty Czarnomorskiej

W grudniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała przez swoje porty więcej produktów rolnych niż w jakimkolwiek momencie od początku rosyjskiej inwazji, co jest efektem ponownego otwarcia jej głównych portów nad Morzem Czarnym i utworzenia morskich kanałów eksportowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina eksport

NASZ WYWIAD Premier RP w Kijowie. Ekspert: nasza współpraca jest kluczowa, nie bez powodu Łukaszenka groził iskanderami przed wizytą

- Na pierwszym miejscu jest współpraca w zakresie bezpieczeństwa regionu, produkcji i dostaw broni. Od Polski i Ukrainy wiele zależy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w regionie. Nasza wspólna aktywizacja jest ważna, inspiruje ona innych. W związku z naszą aktywnością także inni reagują inaczej, np. Francja, która też jest gotowa udzielić Ukrainie zwiększonych pakietów pomocowych - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. - W pierwszej kolejności należy omówić przeciwdziałanie rosyjskiej agresji, także rosyjskim wpływom i manifestacji wrogości Białorusi - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD relacje polsko-ukraińskie