Polskie Radio
Section05
Wisła

Dublet Kubackiego w Wiśle! Dominacja Polaka w PŚ

Dawid Kubacki wygrał drugi konkurs indywidualny PŚ w Wiśle i jest liderem klasyfikacji generalnej. Na Skoczni im. Adama Małysza pokonał Słoweńca Anze Laniska i Norwega Mariusa Lindvika. W czołowej dziesiątce znalazł się również Piotr Żyła. Po kwalifikacjach zdyskwalifikowany został Kamil Stoch. Kolejne zawody PŚ odbędą się w fińskiej Ruce. 
Zobacz więcej na temat:  PŚ w skokach 2022/2023 Skoki narciarskie sporty zimowe Dawid Kubacki Kamil Stoch Piotr Żyła Andrzej Stękała Maciej Kot Klemens Murańka Jakub Wolny Paweł Wąsek Thomas Thurnbichler SPORT Wisła

Trener Polaków szczęśliwy po inauguracji PŚ. "Jest dobrze"

Trener polskich skoczków Thomas Thurnbichler był szczęśliwy po wygranej Dawida Kubackiego na inaugurację PŚ w Wiśle. Austriak pochwalił swoich podopiecznych po bardzo dobrym początku sezonu. - Mieliśmy trzech zawodników w dziesiątce, czterech w piętnastce, wygraliśmy - a to wszystko w trudnych warunkach wietrznych - mówił szkoleniowiec Biało-Czerwonych podczas rozmów z mediami. 
Zobacz więcej na temat:  Dawid Kubacki PŚ w skokach 2022/2023 Skoki narciarskie sporty zimowe Wisła SPORT Thomas Thurnbichler

Prezydent Duda pogratulował Kubackiemu wygranej w PŚ. "Świetny wieczór i wspaniałe zwycięstwo"

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Dawidowi Kubackiemu zwycięstwa w pierwszych zawodach tegorocznego Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Prezydent oglądał konkurs z trybun. Jak podkreślił, "był to naprawdę świetny wieczór i wspaniałe zwycięstwo".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Dawid Kubacki PŚ w skokach 2022/2023 Skoki narciarskie sporty zimowe Wisła SPORT społeczeństwo

Triumf Norweżki na inaugurację. Polki poza finałem w Wiśle

Silje Opseth (123 m i 127 m - 251.5 pkt) wygrała pierwszy w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, który został rozegrany na skoczni w Wiśle-Malince. Norweżka odniosła drugi triumf w historii występów w tym cyklu. Na drugim miejscu zawody zakończyła Austriaczka Marita Kramer (121,5 m i 125 m - 244.2 pkt), a trzecia była jej rodaczka Eva Pinkelnig (125,5 m i 126 m - 243.1 - pkt.).
Zobacz więcej na temat:  Skoki narciarskie sporty zimowe Wisła PŚ w skokach 2022/2023 SPORT

Obrońca tytułu na czele kadry. Skład Japonii na PŚ w Wiśle

Ryoyu Kobayashi na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle rozpocznie obronę tytułu podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich. Japoński Związek Narciarski ogłosił kadrę na inaugurację PŚ. W ekipie z "Kraju Kwitnącej Wiśni" znalazł się 21-letni mistrz kraju na normalnej skoczni, który po raz pierwszy wystąpi w zagranicznych zawodach tej rangi.
Zobacz więcej na temat:  Skoki narciarskie PŚ w skokach 2022/2023 sporty zimowe Wisła SPORT

Powiśle – Portret Etnograficzny

Ziemie pogranicza dzisiejszych województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, leżące na zachodnim brzegu Wisły – pomiędzy Kamienną a Iłżanką, etnografia nazywa Powiślem Radomsko-Kieleckim. Obszar ten nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem badaczy, nie bywał też przedmiotem szerszych projektów badawczych, pomimo jego zdecydowanie oryginalnego i wymykającego się kategoriom charakteru.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Wisła