Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

Zaginął b. szef szpitala, w którym leczono Nawalnego. "Przepadł na polowaniu w lesie"

Podczas polowania w lesie zaginął minister zdrowia regionu omskiego Aleksander Murachowski, który przed niedawnym awansem na to stanowisko, był lekarzem naczelnym szpitala, do którego w sierpniu ub. r. po próbie otrucia nowiczokiem trafił Aleksiej Nawalny. Trwają poszukiwania - informują rosyjskie media. Tożsamość zaginionego została wieczorem potwierdzona przez omski oddział MSW. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Raport Białoruś Aleksiej Nawalny FSB Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Historyczny zjazd prezydentów w Warszawie. "Działamy razem, nie można zostawić Białorusi, Ukrainy, Polski samym sobie"

- Warto podjąć pracę nad poprawą relacji w regionie. Gdybyśmy nie podjęli jej lata wcześniej i uznali, że historia nie ma znaczenia, nie można opierać polityki wschodniej na wspólnych tradycjach, że Ukraina, Białoruś powinny zostać zostawione samym sobie, Polska, państwa bałtyckie też samym sobie – nie widzielibyśmy dziś efektów współpracy w regionie przy realizacji strategicznych celów, wspólnych, jak się okazało, dla państw regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dziennikarstwo Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka Nord Stream 2 Niemcy Litwa Łotwa Ukraina konstytucja 3 maja Andrzej Duda Wielkie Księstwo Litewskie Rzeczpospolita NASZ WYWIAD Łukasz Jasina

Rosja: Duma zakaże utożsamiania roli ZSRR i III Rzeszy w II wojnie światowej

Rosyjscy parlamentarzyści chcą ocenzurować historię II wojny światowej. Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która zakazuje negowania decydującej roli Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Według rosyjskich historyków niezależnych, to kolejny element kremlowskiej propagandy polegającej na tuszowaniu zbrodniczego charakteru państwa sowieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś HISTORIA ZSRR polityka historyczna II wojna światowa ŚWIAT Związek Radziecki

Rosyjski operator linii kolejowej w Niemczech. Pojawiają się obawy dot. szpiegostwa przemysłowego

W Bawarii ma powstać nowa linia kolejowa między Monachium a Lindau. Budowa ruszy w grudniu 2021 roku. Jak informuje w środę "Die Welt", pociągi będzie obsługiwać rosyjski operator Transmaszchołding (TMH), co już zrodziło obawy, że może dojść do przemysłowego szpiegostwa ze strony Rosji. Media przypominają, że w przeszłości Pekin pozyskał technologie europejskie, gdy producenci pociągów dopuścili do nich chińskich operatorów.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czechy Białoruś szpieg

Sąd rozpatrzy pozew Nawalnego przeciwko rzecznikowi Kremla. Chodzi o wypowiedź ws. współpracy ze służbami USA

Moskiewski sąd przyjął i rozpatrzy pozew Aleksieja Nawalnego przeciwko Dmitrijowi Pieskowowi - podał dziennik "Nowaja Gazieta". Opozycyjny polityk żąda od rzecznika Kremla sprostowania wypowiedzi, w której Dmitrij Pieskow zarzucił Aleksiejowi Nawalnemu współpracę z amerykańskimi służbami specjalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Moskwa Rosja Kreml ŚWIAT Europa sąd areszt

TYLKO U NAS Raport o NS2. "USA powinny pomóc, nałożyć sankcje na Schroedera i przyjaciół Putina, zablokować ten groźny gazociąg"

- Nord Stream 2 to najbardziej zuchwała dotąd rosyjska próba rozbicia jedności UE. Projekt nie ma żadnych podstaw gospodarczych, jedynie geopolityczne, uderza w bezpieczeństwo Ukrainy, Europy - czytamy w raporcie amerykańskiego think tanku "Atlantic Council" na temat możliwych skutków ukończenia budowy gazociągu. Raport autorstwa Andersa Aslunda postuluje zablokowanie projektu poprzez sankcje, sugeruje też, by nałożyć je na reprezentantów interesów Kremla w państwach zachodnich, takich jak b. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dziennikarstwo Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka TYLKO U NAS Nord Stream 2 Niemcy

Aktywność rosyjskich wojsk. Gen. Tomasz Piotrowski: bezpieczeństwo na świecie nie ulega poprawie

- Ma to być przekaz, że Rosjanie są gotowi do szybkiej reakcji i działania w adekwatny sposób, jak określają swoje interesy. Z wojskowego punktu widzenia jest to szeroko analizowane. Odczuwamy każdego dnia, że sytuacja bezpieczeństwa na świecie nie ulega poprawie - powiedział gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Donbas wojsko Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Polskie Radio 24