Polskie Radio
Section05

Wojsko Polskie

Polska wyśle wojsko do Afganistanu. Prezydent podpisał postanowienie

Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z rządem postanowił o skierowaniu do Afganistanu 100-osobowego kontyngentu wojskowego. Będzie on działał od teraz do 16 września - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. BBN zaznaczyło, że "operacja nie ma charakteru bojowego", a jej celem jest zabezpieczenie wraz z sojusznikami ewakuacji obywateli Polski oraz obywateli innych państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Afganistan Kabul wojsko

ANALIZA Afganistan znów pod rządami talibów. Jak rozpoczął się konflikt, którego historia zatoczyła koło?

Po zajęciu stolicy Afganistanu przez talibów w kraju trwa chaos spowodowany masowymi ucieczkami i ewakuacjami. Bojownicy w ciągu kilku tygodniu opanowali kluczowe miasta, a tym samym po 20 latach powtórnie przejęli władzę. W 2001 r. od rządów odsunęły ich wojska koalicji zapoczątkowanej przez USA. Przypominamy historię długotrwałego konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan konflikty międzynarodowe USA NATO talibowie misja w Afganistanie infografika

Czołgi Abrams dla Polski. To jeden z wielu elementów modernizacji naszej armii

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi Abrams już od przyszłego roku, a więc zdolności obronne RP wzmacniamy bardzo szybko. To jest oczywiście odpowiedź na wyzwania, z jakimi się mierzymy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, a naszym zadaniem jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży, wszyscy wiemy jakie zagrożenia są potencjalnie możliwe - podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Wesołej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej ŚWIAT Abrams

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Gen. Dębczak: zainteresowanie jest bardzo duże

- Armia bardzo dynamicznie się zmienia, od profilu osobowego żołnierza, przez wyposażenie Wojska Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. brygady Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". - Oferujemy przecież bardzo stabilną, dobrą pracę za dobrą płacę, ale można rozwijać swoje umiejętności i zdobyć uprawnienia, jakich na rynku cywilnym się nie zdobędzie - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Święto Wojska Polskiego wojsko

Szef MON: naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach 1920 r., pokazywanie heroizmu żołnierzy

- Naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach z 1920 roku, pokazywanie heroizmu żołnierzy Wojska Polskiego, pokazywanie tego wszystkiego, co buduje naszą tożsamość, mówiąc o dokonaniach, zapale, zaangażowaniu i postawie naszych przodków, którzy brali udział w tej bitwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg bitwa warszawska Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński: w tym dniu w sposób szczególny czujemy się dumni z naszej armii

W tym dniu w sposób szczególny czujemy się dumni z naszej armii, z tego jakich Polska miała i ma żołnierzy; kłaniamy się nisko i dziękujemy za wierną służbę – napisał do uczestników łódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jarosław Kaczyński Święto Wojska Polskiego służby i bezpieczeństwo