Polskie Radio
Section05

wystawa

"Maszyna wpływu": wystawa sztuki, antropologiczne dochodzenie, projekt badawczy

Wystawa pod tytułem "Maszyna wpływu" oferuje przegląd zarówno historycznych, jak i najnowszych dzieł sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. Narracja skupia się na zagadnieniach takich jak zaangażowane społecznie praktyki artystyczne, dekolonizacja, media taktyczne czy sztuka społeczeństwa otwartego (Open Society). Wystawa prezentuje obszerne archiwum sieci centrów sztuki, pozwalając na analizę zinstytucjonalizowanych strategii praktyki kuratorskiej we wczesnych latach działania sieci oraz trajektorii jej wpływów, prowadzących do określonych – i nadal aktualnych – rodzajów produkcji kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA awangarda Zamek Ujazdowski

60 lat zakładu fotograficznego zebranych w wystawę

- Pani Osiecka zaczęła swoją drogę zawodową pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 roku otrzymała tytuł czeladnika, ponieważ kształciła się w tradycyjnym systemie, w którym miała swoją mistrzynię, która przekazywała jej wiedzę. Po zdobyciu tytułu czeladnika mogła bronić tytułu mistrza - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Antonina Gugała, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia muzeum Jakub Kukla Warszawa Dwójka KULTURA

Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"

W Muzeum Woli została otwarta wystawa "Białoszewski nieosobny". Data rozpoczęcia wydarzenia – 30 czerwca – jest nieprzypadkowa, to 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. O wystawie pokazującej sylwetkę nie tylko Białoszewskiego, ale i zaprzyjaźnionych artystów tworzących razem z nim Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny, a wcześniej okupacyjny teatr lotny, w "Trójce przed południem" opowiedziała jej współkuratorka Magdalena Staroszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan SZTUKA poezja literatura Warszawa

"Białoszewski nieosobny" w Muzeum Woli. Wystawa w 100. rocznicę urodzin artysty

Mironowi Białoszewskiemu poświęcono wiele książek, prac naukowych, projektów artystycznych czy filmów. Nowa wystawa w warszawskim Muzeum Woli, która zostanie otwarta 30 czerwca 2022 roku, w setną rocznicę urodzin poety, pokaże jego życie i twórczość w nowy sposób. Opowie o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60.  
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa

Andrzej Titkow: Franciszkę Arnsztajnową odkryłem późno

- Dzięki Franciszce wpadłem na trop Józefa Czechowicza. A Czechowicz to był mój idol młodych lat. Kiedy już świadomie czytałem tę książkę, którą razem napisali, to zobaczyłem, że to nie młody poeta próbuje, tylko ona próbowała podążyć jego tropem, zmieniając poetykę. I to mi się podobało, to mi zaimponowało - mówił w Dwójce Andrzej Titkow - reżyser i scenarzysta, prawnuk poetki Franciszki Arnsztajnowej.
Zobacz więcej na temat:  Franciszka Arnsztajnowa Andrzej Titkow Lublin Dwójka KULTURA poezja

Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Tychach w związku z rozpoczęciem festiwalu "Beksiński na Śląsku" otwarto wystawę ponad 50 prac artysty. Można tam także oglądać wystawę multimedialną oraz innego rodzaju prace Zdzisława Beksińskiego. Wystawa potrwa do 25 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński Śląsk Tychy Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA malarstwo multimedia