Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba szczepienia medycyna choroby zakaźne Roman Czejarek społeczeństwo Paweł Grzesiowski infografika

Szpital Bielański. To tu wykonywane są pionierskie operacje w łonie matki

Szpital Bielański to wyjątkowa placówka medyczna na mapie Polski, która specjalizuje się w pionierskich operacjach prenatalnych. - To zespołowa praca. Wszyscy są tak samo nakręceni, aby pomagać. Każda z tych osób dałaby wszystko, żeby pomóc pacjentkom, i dlatego to wszystko tak ładnie działa – mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha.
Zobacz więcej na temat:  Szpital Bielański szpital zdrowie dziecka zdrowie Warszawa Robert Brawura-Biskupski-Samaha operacje prenatalne Dorota Gałczyńska-Zych

Pożary miast, miasteczek i wsi - jedna z największych plag dawnej Polski

W mgnieniu oka płomienie potrafiły strawić nie tylko małe miejscowości, ale i największe polskie rezydencje. Dawniej nie było jeszcze straży pożarnej, a obrona przed żywiołem leżała wyłącznie w gestii mieszkańców. Powszechnie praktykowane były zabobony rzekomo mające zabezpieczyć przed ogniową katastrofą, a władze z biegiem lat starały się zmniejszać ryzyko pożaru poprzez akty prawne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kraków pożar Jakub Domoradzki

Krokusy, czyli pierwsze oznaki wiosny

W tym roku krokusy zaskoczyły wszystkich. Choć do początku kalendarzowej wiosny zostało kilka tygodni, Szafran spiski, bo tak nazywa się ten kwiat, zaczął kwitnąć już w lutym. Krokusy są także symbolem nadejścia wiosny i Tatr, gdzie tworzą całe kwiatowe dywany. A w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w poszukiwaniu pierwszych krokusów i śladów wiosny.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci wiosna kwiaty

Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. "Przyłączenie było realnie niemożliwe"

Podczas Zjazdu Delegatów Ludowych Wszystkich Szczebli posłowie i radni z całego terytorium samozwańczego Naddniestrza wystosowali prośbę do Rosji o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Wbrew przewidywaniom ekspertów nie było natomiast mowy o włączeniu separatystycznego regionu do państwa Putina. - Od początku było jasne, że przyłączanie Naddniestrza do Rosji było realnie niemożliwe - ocenia dr Piotr Oleksy, analityk Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki naddniestrze Mołdawia Rosja Europa Wschodnia

#LABORATORIUM PIOSENKI. Iza Połońska: to będą interpretacje hitów Jacka Cygana

Już w maju czeka nas finał #LABORATORIUM PIOSENKI w Filharmonii Zielonogórskiej. - Może wystąpić tam naprawdę każdy, kto marzy o tym, by zaśpiewać. Niezawodowcy także świetnie śpiewają, wiemy o tym z historii piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iza Połońska. Kto najpiękniej wykona hity Jacka Cygana?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Jacek Cygan Teatr Rampa Iza Połońska laboratorium piosenki Zielona Góra Filharmonia Zielonogórska Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Włodek Pawlik i Randy Brecker - laureaci Grammy ponownie łączą siły

Włodek Pawlik należy do nielicznego grona polskich muzyków wyróżnionych nagrodą Grammy. Pianista i kompozytor zdobył ją 10 lat temu za album "Night in Calisia" nagrany wspólnie z Randym Breckerem. Artyści w ciągu dekady kilkukrotnie łączyli siły, a w okrągłą rocznicę zdobycia wyróżnienia zagrają dwa koncerty w Polsce. - Powracamy na bursztynowy szlak - mówi Włodek Pawlik w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Włodek Pawlik muzyka rozrywkowa Jazz koncerty

Ptaki wracają do Polski. Dlaczego nie czekają na kalendarzową wiosnę?

Do Polski z ciepłych krajów wracają już ptaki. - Zameldowały się czajki, skowronki, żurawie, a nawet lerki. Ptasia wiosna rozpoczęła się na dobre - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dlaczego ptaki przylatują do nas już teraz?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki ptaki wędrowne Sebastian Menderski Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków