Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Zadośćuczynienie dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Gdzie szukać wsparcia?

Kwestia zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego, które ucierpiały w wyniku działań osób duchownych, wywołuje polemiki. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można do tych ludzi dotrzeć i na jakich zasadach prowadzić ich poszukiwania. Czy takie działania mogą obudzić zaleczone traumy sprzed lat? Jakie organy powinny prowadzić takie poszukiwania oraz na jakich zasadach powinny się one opierać?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki pedofilia molestowanie seksualne Kościół Piotr Semka

Pióro Woltera, krzesło Szekspira czy pamiątki po Chopinie. 1800 eksponatów w gablotach Klasztorka

Około 1800 przedmiotów zgromadzono w Klasztorku, ostatniej z udostępnianych publiczności części Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród cennych eksponatów znalazły się m.in.: pióro Woltera, krzesło Szekspira, pamiątki po Chopinie czy księżnej Marcelinie z Radziwiłłów. Za nami uroczysty wernisaż wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Muzeum Narodowe w Krakowie Kraków

Władysław Nehrebecki: pionier powojennej animacji, współtwórca "Bolka i Lolka"

100 lat temu urodził się Władysław Nehrebecki: reżyser filmów animowanych, jeden z pionierów polskiej animacji i jeden z założycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w latach 1961-63 jego dyrektor. To tam narodzili się nieśmiertelni animowani bohaterowie Bolek i Lolek, których był współtwórcą. Jak dzisiaj polskie animacje, także te starsze, radzą sobie na rynku filmowym?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek dzieci Katarzyna Cygler Trójka

Starych polskich kreskówek nieśmiertelny czar

Dzisiaj to prawie nie do uwierzenia, ale przed laty, gdy obecni rodzice i dziadkowie sami byli dziećmi, jedna kilkuminutowa kreskówka była pełną telewizyjną ofertą dla najmłodszych na cały dzień! Mimo to tamte filmy są wspominane z wielką nostalgią, a  niektórzy twierdzą, że ówczesne polskie dobranocki były lepsze niż współczesne kreskówki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek Bielsko-Biała Katarzyna Cygler Monika Suszek Trójka

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i wolontariat

Tuż przed ogłoszeniem przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego konkursu "First to help" dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, w "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście rozmawiali o strategii powoływania, prowadzenia, ale i wspierania działań stowarzyszeń, fundacji budujących oddolnie społeczeństwo obywatelskie. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wolontariat organizacje pozarządowe ngo Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Maliszewski o "resecie z Rosją" z czasów rządów Tuska: miały miejsce błędy o charakterze strategicznym

- Trzeba się zastanowić, z jakiego względu podpisywano niekorzystne umowy na gaz, dlaczego redukowano dług Gazpromowi, wycofano się z tarczy i przeprowadzono ten reset. To jest ważne z tego względu, że Polacy będą przed zasadniczym wyborem jesienią - jaka będzie Polska - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dyrektor Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski pytany o cel przypominania "resetu z Rosją" w czasach rządów PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz POLSKA Trójka Norbert Maliszewski Rosja Donald Tusk polityka

"Nikt nigdy wcześniej nie interesował się dokumentami". Rachoń o kulisach "Resetu"

– W serialu "Reset" zaprezentowano dokumenty, które znalazły się w archiwach, ale którymi nikt nigdy wcześniej się specjalnie nie interesował. (...) Mam nadzieję, że w przestrzeni publicznej odbędzie się debata nt. tych dokumentów i że ci, którzy tworzyli politykę tzw. nowej filozofii stosunków z Rosją, wyjaśnią swoje działania – skomentował w Programie 3 Polskiego Radia Michał Rachoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka stosunki polsko-rosyjskie Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz Rosja Reset

Nie żyje muza i kochanka Pabla Picassa: Françoise Gilot miała 101 lat

Kiedy się poznali, ona miała 21 lat, on – 61. Ona była piękną kobietą i ukształtowaną malarką, twórczynią ceramiki, on – gigantem sztuki, mężczyzną o wielkim ego i powodzeniu wśród kobiet, z którego chętnie korzystał. Spędzili razem dziesięć burzliwych lat, mieli dwoje dzieci: Claude'a i Palomę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Pablo Picasso odeszli 2023 Katarzyna Cygler Trójka