Polskie Radio
Section05

zdrowie

Szpital Bielański. To tu wykonywane są pionierskie operacje w łonie matki

Szpital Bielański to wyjątkowa placówka medyczna na mapie Polski, która specjalizuje się w pionierskich operacjach prenatalnych. - To zespołowa praca. Wszyscy są tak samo nakręceni, aby pomagać. Każda z tych osób dałaby wszystko, żeby pomóc pacjentkom, i dlatego to wszystko tak ładnie działa – mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha.
Zobacz więcej na temat:  Szpital Bielański szpital zdrowie dziecka Warszawa Robert Brawura-Biskupski-Samaha operacje prenatalne Dorota Gałczyńska-Zych

PROSTO Z WASZYNGTONU Badania Joe Bidena. Prezydencki lekarz komentuje wyniki

Prezydent USA Joe Biden przeszedł w środę rutynowe badania lekarskie. Według opublikowanej przez Biały Dom opinii lekarzy prezydent USA jest zdolny do pełnienia wszelkich obowiązków związanych ze sprawowaną funkcją. Z informacji lekarzy wynika, że prezydent nie ma żadnych zaburzeń poznawczych i innych problemów z tym związanych.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Stany Zjednoczone ŚWIAT badania Biały Dom Ameryka

PR24 Zieleń w miastach. "Zdrowie i komfort życia"

- Estetyka jest jedną ze stu "usług ekosystemowych", których dostarcza nam przyroda. Drzewa czy bogate układy roślinności poprawiają gospodarkę wodną, zmniejszają poziom stresu i depresji w społeczeństwie, wpływają na poprawę więzi społecznych, oczyszczają powietrze - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Marzena Suchocka (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW), która wraz z Aleksandrą Piotrowską (Akcja Ratunkowa dla Krakowa) dyskutowała o znaczeniu zieleni w miastach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd Polski Ład architektura finanse publiczne

Nowe rozwiązania w telemedycynie. Jak zmieni się konsultacja lekarska na odległość?

Postęp technologiczny może objąć również medycynę. Trwają prace nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie usług lekarskich na odległość, czyli telemedycyny. Za sprawą projektu "Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia", finansowanego przez Fundusze Norweskie, być może w przyszłości będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarza w szerszym zakresie bez wychodzenia z domu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Patryk Bedliński telemedycyna technologia

PR24 Betonoza. Zmory rewitalizacji polskich miast

- Problemem jest skala. Jeśli będziemy mieli wyłożoną płytami cześć rynku, bo od czasu do czasu robimy festyny czy targowiska, to nic się nie stanie. Podstawowe pytanie jest takie, czy do tego służy cały plac - mówił inż. arch. Leszek Wiśniewski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), który o problemach urbanistycznych polskich miast rozmawiał z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto klimat budownictwo

Kursy pierwszej pomocy coraz bardziej popularne "Mamy odwagę, by pomóc"

Sytuacja międzynarodowa, ale też wymogi stawiane przez wielu pracodawców powodują, że w Polsce zapanowała "moda" na udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach warto uczestniczyć, nawet jeśli posiadamy już wymaganą wiedzę. Zaktualizujemy i utrwalimy w ten sposób potrzebne informacje, aby w razie zagrożenia udzielić odpowiedniej pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Tymicka pomoc pierwsza pomoc kursy pierwszej pomocy

140 lat temu urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk. Czterokrotnie otarł się o Nobla

140 lat temu, 23 lutego 1884 roku w Warszawie, urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał. Był polskim biochemikiem, odkrywcą pierwszej witaminy (B1) i twórcą terminu "witamina". Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę. Dziś obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski medycyna badania witaminy zdrowie i dieta