Polskie Radio
Section05

zdrowie

Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej zdrowie i dieta zdrowie dziecka aktywność fizyczna

PR24 Eksperci o wyzwaniach urbanistyki. "Sprzeczne interesy"

- Politycy patrzą krótkoterminowo, co dać swoim mieszkańcom w najbliższym możliwym czasie, by wygrać wybory. Urbanista musi patrzeć dalej, zbiera różne informacje, od polityków, mieszkańców, inżynierów, musi wypracować rozwiązanie, które jest najlepsze długoterminowo, najbardziej korzystne społecznie i ekonomiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wojtowicz (redaktor portalu Urbnews.pl), który dyskutował z Marcinem Żebrowskim (autorem podcastu Urbcast).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto budownictwo

Fundusze norweskie wsparciem dla ochrony zdrowia polskich dzieci

Obecnie coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemem niewłaściwego stylu życia, który prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Aby promować zdrowy tryb życia wśród najmłodszych i zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wpływu różnych czynników na zdrowie dzieci i młodzieży powołano projekt realizowany przez Departament Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia współfinansowany z funduszy norweskich oraz budżetu państwa. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia

PORADNIK Eksperci alarmują: ekrany niszczą relacje rodziców z dziećmi

- Coraz większym wyzwaniem jest czas, jaki rodzice spędzają w obecności dzieci przed ekranem telefonów - mówi Ewa Dziemidowicz, psychoterapeutka w poradni "Dziecko w sieci" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dodaje, że telefon rozprasza i zakłóca komunikację między rodzicami a dziećmi. Fundacja, by zwrócić uwagę na wagę i skalę problemu uruchomiła nową kampanię społeczną "Blisko telefonu - daleko od dziecka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko rodzice rodzina technika technologia cyberbezpieczeństwo społeczeństwo Przemysław Goławski

Weterynarz - zawód silnie narażony na obciążenia psychiczne

Badania wykazują, że lekarz weterynarii jest narażony na wiele obciążeń psychicznych związanych ze stresem, lękiem czy odpowiedzialnością - czytamy w raporcie opublikowanym na łamach "Veterinary Record", czasopisma poświęconemu medycynie weterynaryjnej. Eksperci podkreślają, że pasja, z którą weterynarze szli na studia, nie zawsze wystarcza w starciu z rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna lekarz depresja weterynarz

Obciął koledze palce siekierą. Prędko nie wyjdzie

Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał na 3,5 roku więzienia 34-letniego mieszkańca Szczuczyna (Podlaskie) za atak na znajomego, który - uderzony siekierą - stracił część trzech palców lewej ręki. Tym samym sąd utrzymał wyrok pierwszej instancji. Apelację składał obrońca; chciał łagodniejszej kary. Skazany za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ma też zapłacić pokrzywdzonemu 25 tys. zł nawiązki.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość sąd policja polska POLSKA społeczeństwo

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  choroba szczepienia medycyna choroby zakaźne Roman Czejarek społeczeństwo Paweł Grzesiowski infografika

Alarmujące dane: blisko polowa nastolatków sięga po e-papierosy!

Rośnie popularność e-papierosów, które, wbrew popularnym mitom, są równie szkodliwe, jak papierosy tradycyjne. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że po papierosy elektroniczne bardzo chętnie sięgają nastolatkowie skuszeni niezwykle atrakcyjną reklamą, różnorodnością smaków, swoje robi także moda. Tymczasem jak wiadomo, młodzi ludzie łatwiej wpadają w szpony nałogu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo młodzież nastolatki e-papieros Piotr Firan Michał Strzałkowski Trójka