Polskie Radio
Section05
zmysły

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi radio dla rodziców

Chłonąć życie całym sobą: Marek Kalbarczyk gościem Trójki

Życie z niepełnosprawnością nie oznacza braku radości życia i ciekawości świata. Więcej: może tę ciekawość wzmagać i dawać dodatkową motywację. Tak właśnie jest w przypadku Marka Kalbarczyka, który w młodości stracił wzrok, ale się nie poddał: zachował pogodę ducha, chęć do życia i energię, dzięki której poznaje i opisuje świat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA niepełnosprawność radość szczęście dzieci Kasia Stoparczyk Trójka

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna rozwój dziecka rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Aranżacja wnętrz sklepów. Jak działają na nas triki projektantów?

To, że popularne marki, np. sklepów odzieżowych czy drogerii, mają swoje sposoby na przyciągnięcie klientów, wiemy od dawna. Jedną z metod na zwabienie zakupowiczów jest odpowiednia aranżacja sklepowych wnętrz. Jak wygląda proces aranżowania wnętrza komercyjnego i jakich trików używają projektanci zatrudniani przez sklepy i galerie handlowe?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo technologia Paweł Turski galeria handel zakupy projektowanie sklep moda sieć handlowa

Badania przesiewowe, to możliwość szybszego wykrywania chorób

W środę 6 czerwca przed siedzibą Polskiego Radia w Warszawie można było skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego słuchu zorganizowanego w ramach Programu "Po pierwsze zdrowie". W Mobilnych Centrach Słuchu wysokiej klasy specjaliści z dziedziny laryngologii, audiologii i foniatrii przeprowadzali badanie ucha videootoskopem i udzielali bezpłatnych porad.
Zobacz więcej na temat:  słuch wzrok badania zdrowie Henryk Skarżyński