Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Anda Rottenberg o książce "Schyłek. Dziennik 2019-2022"

Książka Andy Rottenberg "Schyłek. Dziennik 2019-2022" to intymny i niezwykle szczery zapis codzienności autorki, która mierzy się z przemianami świata, osobistymi doświadczeniami i refleksjami nad polityką, kulturą oraz pandemią. Autorka podejmuje temat starzenia się, zbliżania się do końca życia. Opisuje trudy zmagania się ze starością, dolegliwościami, niekończącymi się wizytami lekarskimi, samotnością, na którą się zdecydowała. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki

Książę lektorów - Ksawery Jasieński. Arystokrata bez poczucia wyższości

Ksawery Jasieński z Polskim Radiem związał się 1 lipca 1953 roku. Trafił do niego niejako przez przypadek... Leżąc w szpitalu usłyszał w radioodbiorniku o konkursie na spikera. Zachęcony przez innych pacjentów, którym czytał książki, postanowił wziąć w nim udział. Był to początek narodzin legendy.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Andrzej Zieliński Ksawery Jasieński Andrzej Krusiewicz Zbyszek Tyczyński Monika Cieniewska Marta Kawalec Polskie Radio Dwójka

Mija 106 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego. Co wiemy o tym zrywie?

Choć 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jeszcze długo walczono o wyznaczenie granic. Miało to miejsce m.in. w Wielkopolsce. 26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. 
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska niepodległość Grzegorz Kalinowski historia Polski

Polskie Radio 24 Stracona szansa powstania listopadowego. "Historia zatrważająca"

- Powstańcy bez mała błagali gen. Chłopickiego, by zgodził się przyjąć dyktaturę nad powstaniem, a ten po pięciu dniach deliberacji i uporczywego namawiania, łaskawie tę dyktaturę przyjął, a przez kolejne półtora miesiąca nie zrobił nic, poza wysłaniem do cara Mikołaja delegatów z propozycjami ugodowymi, kapitulanckimi - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Mielcarski, publicysta, miłośnik historii i członek Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski powstanie listopadowe

Cienie działalności kopalni węgla brunatnego "Turów". Z mapy znika dawne uzdrowisko

Czy da się zaszyć ranę, którą ziemi wyrządziła kopalnia? W 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny. Pięćdziesiąt lat później Biuro Usług Postartystycznych dostało propozycję rekonstrukcji wydarzenia. Problemem może okazać się jednak to, że miejscowość powoli znika z map.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Turów Dwójka środowisko Jakub Depczyński

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 33. Na co będziemy zbierać?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 33. Już 26 stycznia 2025 wolontariusze zbierać będą pieniądze na onkologię i hematologię dziecięcą. Motywem przewodnim finału jest bezpieczeństwo dzieci. - Okres przygotowań wszedł bardzo mocno i nawet dzisiaj w naszej siedzibie goszczą sztaby, które kończą rejestrację wolontariuszy - zwraca uwagę Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka Fundacji WOŚP. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Patryk Michalski onkologia medycyna

"Muzyczny Klub Trójki": dlaczego bilety na koncerty drożeją - organizacja koncertów od kuchni

Dlaczego bilety na koncert drożeją? Jak wygląda produkcja koncertów regularnych i festiwalowych? Czy na festiwale powrócą duże, znane nazwiska? Umowy, wymagania festiwalowiczów i fanów muzyki, ale także problem z miejscem do organizowania imprez. To tylko część wątków, które pojawiły się w "Muzycznym Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Jakubowska muzyka rozrywkowa koncerty

Całe podium dla The Cure w ostatnim w 2024 roku notowaniu "Pierwszej Trójki - Listy Przebojów"

Ostatnie tygodnie w naszym notowaniu bez wątpienia należą do The Cure. Formacja pod wodzą Roberta Smitha praktycznie zdominowała rywalizację. Nawet świąteczna aura nie sprawila by pozycja The Cure choćby drgnęła. W ostatnim notowaniu 2024 roku całe odium dla tego zespołu, a na czele znów utwór "Alone"
Zobacz więcej na temat:  Trójka Pierwsza Trójka – Lista Przebojów Piotr Metz

Pamięć. Czym jest i jakie skrywa przed nami tajemnice?

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" -  to słowa Ernesta Hemingwaya, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Choć w pewnym sensie prowokacyjne, wskazują na kilka istotnych kwestii. - Po pierwsze, nie do końca sterujemy własną pamięcią, nie mamy nad nią pełnej władzy, z drugiej strony, mamy ogromną wolę sterowania nią - zwraca uwagę prof. Wojciech Kudyba. 
Zobacz więcej na temat:  mózg pamięć psychologia socjologia Jakub Domoradzki