Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

Historia Garetha Jonesa. Niewesoła, prawdziwa, pouczająca

- Moja książka opowiada o losach człowieka, który w czasie swojej działalności dziennikarskiej odkładał poglądy na bok, by ujawniać prawdę zarówno tę wygodną, jak i tę niechcianą. Gareth Jones walczył o to, by ta prawda ujrzała światło dzienne - mówił w Dwójce Mirosław Wlekły, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Bartosz Panek

Polska i Polacy w krzywym zwierciadle sowieckiej propagandy

- Obecne rosyjskie działania dezinformacyjne potwierdzają to, że Polska jest dobrym obiektem do toczenia wojny propagandowej. Powtarzają one wszystko to, co stosowano nagminnie w latach trzydziestych XX wieku robiąc z nas wrogów odpowiedzialnych za nieszczęścia spotykające Związek Sowiecki – mówił w Dwójce prof. Andrzej Zawistowski.
Zobacz więcej na temat:  propaganda pakt Ribbentrop-Mołotow agresja sowiecka KULTURA Michał Szułdrzyński

A.M. Dyner: Rosja usiłuje zrzucić winę na innych

- Niemcom trzeba oddać, że nie próbowali potem manipulować historią. Rosja usiłuje zrzucić winę na innych, bo obawia się, że przyznanie się stworzy możliwość ubiegania się odszkodowania i wysunie element dający podstawy do rewizji granic. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odnośnie przypadającej w piątek 80. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zobacz więcej na temat:  Rosja III Rzesza Joachim von Ribbentrop Wiaczesław Mołotow pakt Ribbentrop-Mołotow Piotr Pogorzelski

"Nie ustępujmy imperializmowi". Zobacz archiwalne wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte

- Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym - mówił Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Uroczystość z 2009 roku przypomniała Europie o jej błędach, które przyczyniły się do rozpętania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Lech Kaczyński POLSKA Rosja Niemcy III Rzesza Angela Merkel Władimir Putin II wojna światowa

Między kropkami. Kołyma - przeklęta wyspa, białe krematorium

- Gehenna Polaków zaczęła się w 1939 roku po agresji sowieckiej na nasz kraj. Wtedy rozpoczęły się pierwsze wywózki, a nasi rodacy byli transportowani do różnych łagrów. Ostatnim punktem w ich opowieściach często była jednak Kołyma - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Warlikowski, historyk i redaktor merytoryczny książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura HISTORIA POLSKA Syberia

Polacy na Syberii. "Sowieci mówili, że Polski nie będzie"

– Sowieci twierdzili, że Polski nie będzie i nie będziemy mieli gdzie i po co wracać. Na pozostanie dały namówić się jednostki – powiedział w audycji "Syberyjska Golgota" Wacław Mandryk, członek Związku Sybiraków. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona wspomnień osób, które były świadkami wywózek naszych rodaków na Syberię.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia deportacje sowieckie obozy pracy ludzie II wojna światowa ZSRR wywózka historia Polski

Historyk: zbrodnie komunistyczne próbuje się wybielić

Mnóstwo osób internowanych, a także wiele ofiar śmiertelnych. 13 grudnia tego roku przypadła 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jednak miesiąc ten wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami, do których w 1970 roku doszło na Wybrzeżu. O tym, dlaczego pewnych rzeczy nie nazywa się po imieniu, mówił dr Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski Grudzień 1970 stan wojenny Związek Radziecki

Historyk IPN: stan wojenny nazywano wojną polsko-jaruzelską

– W Magdalence doszło do zbyt dużego zbliżenia pomiędzy komunistami, a przedstawicielami "Solidarności". Uważam, że brak rozliczenia wydarzenia, które rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku, to w pewnym sensie efekt ducha Magdalenki – ocenił dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. O stanie wojennym w Polskim Radiu 24 mówił także dr Jan Olaszek, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia PRL historia PRL Wojciech Jaruzelski fakty opinie ciekawostki IPN

"7 Dni: Wschód". Azja i Kaukaz po upadku ZSRR

- Jeżdżąc od dawna na te tereny zobaczyłem, że modernizacja sowiecka okazała się dość powierzchowna pod względem kulturowo-cywilizacyjnym. Otoczka "sowieckości" okazała się łatwa do zrzucenia - mówił w audycji "7 Dni: Wschód" Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), autor książki pt. "Buran. Kirgiz wraca na koń".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Górecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Pogorzelski