Polskie Radio
Section05

filozofia

"Republika cyników - plac Defilad" w MSN. Wystawa inspirowana przypowiastką o Diogenesie

- Ten projekt jest hołdem myśli filozoficznej, która stoi daleko od potocznego rozumienia cynizmu. Nasze motywacje nie są cyniczne, tylko związane z badaniami nad historią sztuki, zwłaszcza przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czyli momentu, gdy świat wrzał - mówił w Dwójce o wystawie "Republika cyników - plac Defilad" Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Monika Zając wystawa performance SZTUKA KULTURA Sebastian Cichocki

Marian Zdziechowski. "Filozof rozpaczy", który zapowiadał koniec świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski religia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 114. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz historia Polski II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski

Wyprowadzone z tego, co boli. Opowieści o chorobie

Doświadczenie choroby jako wybitnie jednostkowe, cielesne i intymne rzadko i zwykle niezręcznie podlega ujęzykowieniu. Ostatnio ukazały się książki, które znajdują jednak słowa z jednej strony wyrażające celnie obawy i cierpienia osób dotkniętych ciężką chorobą, z drugiej - jej społeczny wymiar, który również wyraża się poprzez język, sposoby określania chorego, procedur medycznych i etapów zapadania na zdrowiu i zdrowienia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek choroba

Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zbigniew Mikołejko