Polskie Radio
Section05

Dwójka kultura

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias pisarz Carlos Marrodan Casas Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Tłumacz rzecznikiem i promotorem

- Postać tłumaczki czy tłumacza ma dziś znacznie większą widoczność niż jeszcze niedawno. To konsekwencja wieloletnich starań przede wszystkim Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które bardzo aktywnie działa na rzecz widoczności zawodu - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, tłumaczka, literaturoznawczyni i filmoznawczyni podczas rozmowy z okazji obchodzonego 30 września Międzynarodowego Dnia Tłumacza. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Dwójka Jakub Jamrozek literatura media społecznościowe KULTURA

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Historii Polski Jakub Kukla Dwójka SZTUKA

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

"Gdyby nie przyzwolenie otoczenia, zachowań przemocowych byłoby dużo mniej"

- Chcę tą książką zrobić krok do przodu i pokazać, że musimy zacząć się koncentrować na szeroko pojętym otoczeniu, czyli na błędach systemowych, a także na otoczeniu najbliższym - mówiła w "Wybieram Dwójkę" o swojej książce "Na oczach wszystkich" Katarzyna Włodkowska. Autorka wraca w niej do głośnej sprawy "polskiego Fritzla".
Zobacz więcej na temat:  przemoc problemy społeczne reportaż Jakub Kukla KSIĄŻKA Dwójka

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka Paweł Siwek film polski FILM

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Paweł Siwek kino FILM Dwójka

Adam Kośmieja: nie do końca bezpiecznie czułem się w repertuarze sprzed 100 lat

- Jeszcze dobre dziesięć lat temu byłem żelaznym klasykiem, grającym Chopina, Beethovena, Ravela, w porywach Bartoka. Mój ogląd sytuacji zmieniły studia w Nowym Jorku - mówił na antenie Dwójki pianista Adam Kośmieja podczas przerwy sobotniego koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak muzyka współczesna fortepian Warszawska Jesień MUZYKA

Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy [ZOBACZ WIDEO]

- Część niedobrych rzeczy w muzyce wynika z tego, że boimy się dobrej, rzetelnej krytyki, takiej, która ma podstawy i argumenty. Dużo łatwiej jest nam mówić o wykonaniu symfonii Brahmsa niż muzyki nowej, gdyż w tym przypadku oceniamy głównie kompozycję. Tym powinni się zajmować fachowcy - mówił na antenie Dwójki znakomity dyrygent Szymon Bywalec.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek Jan Sebastian Bach Andrzej Chłopecki

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

Musica Sacromontana 2022. "Trudno, by w takim miejscu nie było pięknej akustyki"

- Mamy ten przywilej, że w naszym otoczeniu jest tak piękny obiekt jak bazylika świętogórska i cały kompleks klasztorny. Zawdzięczamy to wspaniałym fundatorom, m.in. Adamowi Konarzewskiemu, jego żonie i włoskim architektom, bo warto nadmienić, że nasza bazylika jest kopią weneckiej świątyni Santa Maria della Salute - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana".
Zobacz więcej na temat:  Joseph Haydn Dwójka KULTURA

Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce

 - Siłą klasyki jest, że sięgamy po nią, bo chcemy wiedzieć, "co to znaczy dzisiaj". "Mindowe" znaczy dzisiaj niemało - pęd do władzy - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Tumidajski, autor adaptacji i reżyser słuchowiska na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego. - Być może zapomnieliśmy o tym, że w historii to wojna jest stanem naturalnym, a pokój – wypadkiem przy pracy. Premiera dramatu na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Rok Romantyzmu Polskiego

Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Zapraszamy Państwa do naszego domu, czyli tam, gdzie zazwyczaj ćwiczymy, spotykamy się, tworzymy i pijemy kawę. Tam powstawały nasze pierwsze pomysły - to będzie bardzo prywatne spotkanie - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" harfista Adrian Nowak, który reprezentuje Krakowski Kwintet Harfowy. Grupa będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką harfa Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Bydgoszcz filharmonia Dwójka MUZYKA