Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy

Obiekty sportowe międzywojennej Warszawy. Które z nich służą nam do dziś?

W międzywojennej Polsce rozwój sportu był znaczący. Zaplecze kultury fizycznej po odzyskaniu niepodległości powstawało przy aktywnym zaangażowaniu wojska, władz i społeczeństwa. Tworzono kluby, sekcje i organizacje skupiające młodych ludzi wokół stadionów, bieżni, pływalni, lodowisk, torów kolarskich i innych kompleksów sportowych. Wybudowano wówczas między innymi Tor Wyścigów Konnych Służewiec, stadiony Polonii Warszawa i Legii Warszawa oraz modernistyczny kompleks AWF na Bielanach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa

"Lato z dreszczykiem": jak w międzywojennej Warszawie wyglądał handel?

"Lato z dreszczykiem", organizowane w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023, nie tylko trzyma w napięciu, ale również edukuje. W zależności od kierunku, w którym podąża akcja, poruszamy rozmaite tematy związane z życiem w międzywojennej Warszawie. Tym razem opowiedzieliśmy o tym, jak w tym okresie wyglądał handel. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych kryminał Lato z Radiem 2023 handel Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

- Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 100. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo SZTUKA awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń