Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". Mniej znane oblicze historii Holokaustu

Robiąc w zeszłym roku film "Czas Zagłady" mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach (...). Obiecaliśmy sobie, że tym razem postaramy się dać tym ofiarom głos - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grygiel, współtwórczyni filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", który w tym roku był wyświetlany przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Holokaust Instytut Pileckiego Błażej Prośniewski

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Komisja Europejska Polonia w USA koronawirus Auschwitz Brexit dyplomacja Sejm Katyń

Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Nisztor Instytut Pamięci Narodowej Holokaust Żydzi stosunki polsko-żydowskie

Niemieckie wraki na Bałtyku grożą katastrofą ekologiczną. Jest komentarz MSZ RFN

"Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu zanieczyszczenia ekosystemów morskich m.in. przez wraki statków z II wojny światowej" - odpowiedziało niemieckie MSZ na pytanie, czy podejmie się oczyszczania polskiego morza z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych. Chodzi tu o statki jak np. rdzewiejący w wodzie "Franken", czyli niemiecki tankowiec pełen paliwa.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Morze Bałtyckie Niemcy ekologia

Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe

Relacje świadków historii Zagłady to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej - to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego. Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA polityka historyczna świadkowie historii Świadkowie Holokaustu Holokaust

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa batalion Powstanie Warszawskie Dwójka parasol Paweł Siwek

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Holokaust Auschwitz HISTORIA KSIĄŻKA

Fałkowski: obozy są tym świadectwem, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń

- Holocaust stał się moralnym punktem odniesienia głównie od lat 70., kiedy - głównie w Stanach Zjednoczonych - problem Zagłady stał się coraz bardziej obecny w kulturze popularnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była również Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Auschwitz historia Polski Holokaust Europa

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja polityka historyczna Władimir Putin