Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

Kłopoty Unii Europejskiej z Wielką Brytanią

– Niemcy podchodzą do tego, co robi Boris Johnson, jako do jakiejś wolty. Unia Europejska jest przygotowana na brak umowy handlowej i brak porozumienia. Wspólnota i, przede wszystkim Niemcy, liczą się z tym, że Wielka Brytania jest partnerem nieobliczalnym i to oni najwięcej na tym stracą – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Białoruś Rosja USA Nord Stream 2 Jarosław Guzy

Jarosław Guzy: trzeba naciskać na UE, by wysłała silny sygnał do Putina ws. Białorusi

- To jest pytanie dla Zachodu, czy jest w stanie realnie podjąć działania, które dotyczą kontynentu, bo Białoruś jest w Europie, wbrew temu, co być może się niektórym politykom na Zachodzie wydaje - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Guzy ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi protest manifestacje demonstracje

"To przełom, niezależnie od dalszych wypadków politycznych". Guzy o sytuacji na Białorusi

- Takich wydarzeń na Białorusi nigdy nie było. To rodzaj rewolucji, która jest kombinacją czegoś, czego doświadczyliśmy 40 lat temu w czasie Solidarności z tym, co się działo w roku 1989. To jest przełom absolutnie, niezależnie od tego, jak potoczą się tam dalsze wypadki polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi protest manifestacje demonstracje

Guzy: potrzeba propozycji dla Białorusi. Reakcja Zachodu powinna być jak najszybsza

- Zachód powinien zdobyć się na odwagę i skonstruować propozycję dla kogoś, kto zastąpi Łukaszenkę, obojętne, czy będzie to ktoś z opozycji, kręgu protestujących, czy nomenklatury białoruskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. polityki zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Wschodnia Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Magdalena Złotnicka Jarosław Guzy

Protesty na Białorusi. Jarosław Guzy: mają one charakter spontaniczny, ludzie sami się skrzykują

5 tysięcy zatrzymanych osób na Białorusi - to bilans starć protestujących z milicją. Tylko w poniedziałek służby porządkowe zatrzymały ponad 2 tysiące osób. Na Białorusi od dwóch dni odbywają się demonstracje ludzi, którzy nie zgadzają się z wygraną w wyborach prezydenckich Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Jarosław Guzy

"Było o krok od rekordu". Beata Płomecka i Jarosław Guzy zdradzają kulisy unijnego szczytu

- Był to bardzo szarpany szczyt, zajęło sporo czasu, aby zasypać wszystkie nieporozumienia między krajami członkowskimi. Zabrakło pół godziny, aby ten szczyt był rekordowy. Ten najdłuższy to nadal szczyt nicejski - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka Beata Płomecka. O kulisach ostatnich wydarzeń w Brukseli opowiedział także Jarosław Guzy (PAP).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny Bruksela Beata Płomecka Jarosław Guzy Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Jarosław Guzy: relacje Polski i USA weszły na całkowicie inny poziom

- Osobisty wkład Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w pozytywny rozwój stosunków polsko-amerykańskich jest niewątpliwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiego Agencji Prasowej. A jak wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego? 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata Mateusz Morawiecki USA Donald Trump Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Jarosław Guzy Zbigniew Lewicki

Awantura wokół broni nuklearnej. Polska między amerykańskim młotem a niemieckim kowadłem?

- Gdyby Niemcy się wycofały, moglibyśmy obawiać się tego, że inne kraje zaczną być za tym, aby Europa stała się kontynentem bez broni nuklearnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski). Gościem audycji był również Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy broń nuklearna NATO Europa Jarosław Guzy Polskie Radio 24 Maria Przełomiec

Jakie mogą być skutki konfliktu Niemiec z Komisją Europejską?

– Tak naprawdę, wszystkie komentarze wskazują, że jedynym powodem, że KE zareagowała tak szybko, jest to, że werdykt niemieckiego TK świadczy o racjach, jeśli chodzi o spór Polski z TSUE. Po prostu, niemiecki Trybunał jasno wyłożył argumenty, które Polska mocno ogłasza – mówi Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Kuba Strzyczkowski Niemcy Bundestag Jarosław Guzy Trybunał Sprawiedliwości UE