Polskie Radio
Section05

Jedynka

Mołdawia wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw. "Był to pewien kanał dialogu z Moskwą"

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczania Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej utworzonej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej na początku lat 90. - Do tej pory był to pewien kanał dialogu z Moskwą dla prezydentów republik Azji Centralnej i sposób, by spotkać się z Putinem. Mołdawia to przekreśla - tłumaczy w "Więcej świata" dr Adam Eberhardt z Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska ŚWIAT Mołdawia Rosja Adam Eberhardt Ośrodek Studiów Wschodnich Maia Sandu

Fundusze Europejskie. Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Fundusze Europejskie wspierają wiele działań i rozwój różnych instytucji, m.in. miejsc, w których dzieci i młodzież będą mogły otrzymać realną pomoc psychologiczną. Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli jednostka należąca do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, zostało odnowione w ramach unijnego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze unijne fundusze europejskie psychiatria Klaudia Porębska

Anna Karwan: wszystkie moje piosenki w jakimś stopniu opowiadają o relacjach

- Chciałam wziąć na warsztat rodzaj abstrakcji w tekście. Chciałam zobaczyć w tekście piosenek, czy po prostu potrafię niebezpośrednio opisywać jakąś sytuację, i chyba się udało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wokalistka Anna Karwan o utworze "Lew", który znalazł się na drugim albumie studyjnym wokalistki pt. "Swobodnie". 
Zobacz więcej na temat:  polska piosenka Ania Karwan muzyka rozrywkowa plebiscyt Paweł Sztompke

"Żołnierz to jest żołnierz". Coraz więcej rekrutów w wojsku, w tym również kobiet

W jednostkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową rozpoczęło w maju łącznie 800 rekrutów, w tym także wiele kobiet. - Żołnierz to jest żołnierz. Nie ma znaczenia, czy mundur nosi kobieta, czy mężczyzna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia por. Magdalena Rudnicka z 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Skrago Wojsko Polskie

W trzy dni z Cieszyna na Hel. "Zrównoważony challenge" z Polskim Radiem Kierowców

Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji "Zrównoważony challenge" w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Trzy drużyny dziennikarzy Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu. Cel podróży jest ten sam, ale metody jego osiągnięcia różne: auto spalinowe, auto elektryczne i pociąg. Akcja ma pokazać różnice i podobieństwa w zakresie bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego podróżowania.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski turystyka podróże motoryzacja Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem

Przez niespełna dwa miesiące na Zamku Królewskim w Warszawie można było odwiedzać wystawę "Crème de la crème". Znalazło się na niej 130 najważniejszych nabytków, wyselekcjonowanych spośród niemal 500 pozyskanych w latach 2021–2022. - Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem - podkreśla dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski KULTURA Michał Montowski

Drugi sowiecki podbój Polski (1944-1945)

W 1944 roku Sowieci rozpoczęli ponowny podbój Polski. Jego efektem było zainstalowanie w naszym kraju sterowanych z Moskwy władz. - Tym razem był to jednostronny rozbiór Polski. Wszystko zagarnęła jedna siła polityczna umiejscowiona na Kremlu. W tym sensie był to raczej powrót do czasów Piotra I, a nie Katarzyny. Piotr I miał koncepcję, by całą Rzeczpospolitą objąć swoimi wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Związek Sowiecki