Polskie Radio
Section05

KULTURA

Narodowe Czytanie 2021. "Ta akcja nikogo nie wyklucza"

- Projekt nie jest warszawocentryczny. Ludzie czytają we wszystkich miejscach, gdziekolwiek mieszkają, są inscenizacje w szkołach i bibliotekach, nawet w szpitalach. Czytają w górach i nad morzem, w Polsce i za granicą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już w sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. 
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Narodowe Czytanie Gabriela Zapolska Narodowe Centrum Kultury

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska FILM kino Narodowe Czytanie 2021

"Anna Bilińska pokazała Polkom, że kariera jest możliwa"

- Miałam duży problem, aby skompletować listę nazwisk bohaterek mojej książki. Tych malarek było około dwustu, starałam się pokazać ewolucję ich dróg życiowych w świecie artystycznym. Czytelnicy towarzyszą artystkom w Paryżu od XIX wieku, aż po lata 60. i 70. następnego stulecia - mówiła na antenie Dwójki pisarka Sylwia Zientek, autorka książki "Polki na Montparnassie".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla malarstwo Dwójka Paryż

Rzeźbiarka Ursula Von Rydingsvard ze złotym medalem Gloria Artis. "Zawsze podkreśla swój związek z polskością""

- Pani dążenie do zachowania polskości, łączone z pasją dla rozwoju własnych, autorskich środków ekspresji, stały się podstawą do wyróżnienia najwyższym odznaczeniem, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - podkreślił minister kultury Piotr Gliński wręczając odznaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rzeźba społeczeństwo

Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"

Rzadko który z nas, przechylając do ust filiżankę z porcelany, zastanawia się, kto ją stworzył i ile zręczności włożył w to, by ją wykonać. Antropolog Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed we współpracy z twórcami z fabryki w Ćmielowie stworzyli unikalną wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", której głównym elementem jest unikalny serwis obiadowy "Ślad Człowieka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA Katarzyna Cygler Berlin badania antropologia serwis

"Okazja do poznania historii fotografii". Nina Giba w PR24 o festiwalu w Rybniku

- Trzeba wykorzystać czas, jaki mogą nam poświęcić ci, którzy przecierali szlaki w dziedzinie fotografii. Należy ich słuchać, spotykać się z nimi i wykorzystywać każdą okazję do poznawania tej historii fotografii, która jest kanonem - mówiła w Polskim Radiu 24 Nina Giba (organizatorka Rybnickiego Festiwalu Fotografii). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA społeczeństwo

Festiwal filmów dokumentalnych z całego świata

Już w czwartek 2 września pokazem filmu "Jestem Greta" poświęconego Grecie Thunberg uroczyste otwarcie 18. edycji festiwalu filmowego Docs Against Gravity. A od piątku regularne projekcje najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. Będzie można je oglądać w siedmiu miastach Polski przez 10 dni, do końca przyszłego weekendu. A od połowy września do końca pierwszego tygodnia października – na platformie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy dokument Artur Liebhart Ryszard Jaźwiński Trójka

Sprawa Tomasza Komendy. Policjant CBŚP wśród laureatów nagrody Orła Jana Karskiego

Funkcjonariusz CBŚP, aspirant sztabowy Remigiusz Korejwo, otrzymał w tym roku nagrodę Orła Jana Karskiego za "odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów". Funkcjonariusz pracował kilka lat temu przy sprawie zabójstwa, za które był niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Asp.szt. Korjewo ustalił prawdziwych sprawców zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo Tomasz Komenda policja polska CBŚP Jan Karski FILM