Polskie Radio
Section05

KULTURA

Co tak naprawdę krzyczy w obrazie Edvarda Muncha?

Skąd tak naprawdę wydobywa się "Krzyk" na słynnym obrazie Edvarda Muncha i co miał wspólnego z naszym kontrowersyjnym rodakiem, Stanisławem Przybyszewskim? Na te pytania odpowiedziała w "Leniwym przedpołudniu" Joanna Łenyk-Barszcz, która wraz ze swoim mężem - Przemysławem Barszczem - napisała książkę ''Wielkie sekrety arcydzieł sztuki''.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka dzieła sztuki Vincent van Gogh Alicja Węgorzewska marketing e-commerce TEATR koncerty jedzenie pandemia opera

Smakołyki muzyczne... czyli słodycze, które nie tuczą

W czasie pandemii ogromnie pragniemy choćby namiastek radości – i częściej niż zwykle sięgamy po łakocie. A te, niestety, są kaloryczne, co przekłada się na naszą wagę… Przyjemności dostarczają jednak nie tylko słodycze, ale też muzyka. – Będzie słodko, ale nietucząco. Zaserwuję smakołyki muzyczne, którymi można objadać się do woli – zapewniała Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Monika Małkowska

Himalaje oczami bezimiennych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej

Dla zachodnich alpinistów sięgająca niemal 8000 metrów Kumbhakarna to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. O zderzeniu tych dwóch kultur opowiada pełnometrażowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej "Ściana cieni", który miał swoją światową premierę 26 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM kino

Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia

Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Albert Camus

Festiwal "Pamięć i Tożsamość". Wikło: prezentujemy wartościowe treści

- Tytuł festiwalu mówi o tym, że powinniśmy pamiętać, gdzie są nasze korzenie, z jakiej kultury się wywodzimy i jaka jest nasza tożsamość. Nie chcemy wchodzić w tematy powierzchownie, a prezentować wartościowe treści i mam wrażenie, że to się udaje - powiedział o odbywającym się festiwalu kultury narodowej Marcin Wikło, jeden z prowadzących. Gościem "Weekendu kulturalnego" był także Kajetan Prochyra, kurator festiwalu "Polin Music Festiwal".
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy tożsamość Jan Paweł II film polski serial dokument Polskie Radio 24

Artur Szklener: Konkurs Chopinowski to ważne wydarzenie dla młodych artystów

- Dla nas jest ważne, by Konkurs Chopinowski pozostał wydarzeniem, które jest organizowane w sposób godny, ponieważ jest to konkurs o wielkiej tradycji i wielkiej historii. Zależy nam, by presja, wynikająca z pandemii, nie zdewastowała szansy dla młodych artystów - mówił w Dwójce dr Artur Szklener - dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Artur Szklener Fryderyk Chopin Dwójka Róża Światczyńska