Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wcale nie nocna "Straż nocna" Rembrandta

Namalowana w 1642 roku "Straż nocna" Rembrandta jest nie tylko perłą amsterdamskiego Rijksmuseum, ale także jednym z najlepiej znanych obrazów na świecie. Do tego stopnia, że stała się elementem pop kultury. Świadczą o tym między innymi liczne "strażonocne" memy, ale nie tylko. Jarosław Jarry Jaworski, w tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, zajął się arcydziełem Rembrandta.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Tomasz Kolankiewicz: Has adaptował utwory literackie trudne do przeniesienia na ekran

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórcy dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. - Zakochałem się w jego twórczości bardzo wcześnie. Po obejrzeniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - przyznaje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wojciech Jerzy Has kino Tomasz Kolankiewicz Zobacz także film polski

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski literatura poezja pisarz Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Biblia Biblia Gutenberga gutenberg Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także

53. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina. Znamy zwycięzców!

Pierwszą nagrodę w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym zdobył Mateusz Dubiel. Laureatem drugiej nagrody został Krzysztof Wierciński, zaś trzeciej - ex aequo - Julia Łozowska i Antoni Kłeczek. Tym samym dwoje pierwszych pianistów ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w październiku.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Dwójka muzyka klasyczna MUZYKA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina filharmonia narodowa Zobacz także

"Przesmyk", czyli powrót Jana P. Matuszyńskiego do świata serialu

- Bardzo sobie cenię w pracy reżysera to, że za każdym razem można robić coś innego. Jak pojawiła się propozycja robienia tego serialu, pomyślałem sobie, że fajnie, i po pięciu latach od "Króla" jestem gotowy, by do tego świata serialu wrócić - przyznaje reżyser i scenarzysta Jan P. Matuszyński. Wspomnianym powrotem jest z kolei zrealizowany przez niego serial "Przesmyk", który niedawno trafił do streamingu.
Zobacz więcej na temat:  Jan P. Matuszyński Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka serial Lena Góra

Wystawa "W bezczasie Athos" Tomasza Mościckiego w Starej Galerii ZPAF

Fotografie Mościckiego powstawały od 2001 roku w greckim klasztorze na Górze Athos. Bohaterami zdjęć są mnisi, osoby świeckie i krajobraz otaczający Świętą Górę. Użyta przez autora historyczna technika gumy dwuchromianowej podkreśla ponadczasowość i uniwersalność prac. Z kuratorem wystawy Andrzejem Zygmuntowiczem oraz Tomaszem Mościckim rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia

Orkiestra Polskiego Radia zagrała z WOŚP. Licytacja zakończona

Za nami finał emocjonującej licytacji Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP. Zwyciężczynią została pani Teresa z Katowic, która już wkrótce poprowadzi radiową orkiestrę podczas jednego z jej koncertów. Aukcja została zamknięta kwotą 9900 zł. - To wspaniały wynik, który trafi na konto fundacji, aby wesprzeć polską onkologię i hematologię dziecięcą - mówił dyrektor Kajetan Porchyra.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie WOŚP Adam Suprynowicz Kajetan Prochyra Dwójka Zobacz także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcja charytatywna orkiestra

Jacek Janczarski: praca przy Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym była czystą przyjemnością

- Robiło się to miło, przyjemnie, nie czuło się mozołu pracy. Oczywiście to nie było tak, że się przychodziło, powygłupiało, do widzenia i do kasy. Trzeba było to wymyślić, nagrać, zmontować i opisać. Wiązało się to z normalną pracą, ale była ona głównie przyjemnością - mówił w archiwalnym nagraniu Jacek Janczarski o okresie, gdy kierował Redakcją Rozrywkową Programu III Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Janczarski wspomnienie Małgorzata Szymankiewicz Witold Malesa Dwójka Zobacz także

Wiemy, kto zadyryguje Orkiestrą Polskiego Radia! 9900 zł trafiło na konto WOŚP

Licytacja Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP zakończona! Wiemy, kto stanie pulpitem dyrygenckim i poprowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie. Zwyciężczyni będzie mieć niepowtarzalną okazję dyrygowania zespołem podczas jednego z koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Zebrane pieniądze zostały przekazane na walkę z chorobami nowotworowymi u dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcja charytatywna Zobacz także

Syrena - 80 lat! W "Trójce pod Księżycem"

Warszawski Teatr Syrena świętuje w tym roku 80-lecie istnienia. Choć działalność w kamienicy przy ul. Litewskiej rozpoczął dopiero w 1948 roku, został założony przez Jerzego Jurandota i przedwojennych artystów kabaretowych w 1945 roku w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Syrena Wojciech Malajkat Jacek Mikołajczyk Ernest Bryll Wojciech Fułek Karolina Gruszka Mirosław Zbrojewicz Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Zobacz także

Drugi sezon "1670". To będzie wyprawa także poza Adamczychę

Gośćmi audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" byli Maciej Buchwald i Jakub Rużyłło - twórcy serialu "1670". Zdradzili, choć bardzo powściągliwie, szczegóły drugiego sezonu tej satyrycznej komedii, w której zdziwaczały szlachcic Jan Paweł, pragnący zostać najsławniejszą osobą w Polsce, musi stawić czoło kłótniom w rodzinie i konfliktom z chłopami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka FILM MUZYKA serial 1670 Maciej Buchwald Jakub Rużyłło