Polskie Radio
Section05
Krzysztof Penderecki

"Głos ludzki jest najważniejszym instrumentem". Jeden z ostatnich wywiadów Krzysztofa Pendereckiego

- "Pasja wg św. Łukasza", najważniejszy utwór z pierwszego okresu mojej twórczości, to była literatura, Ewangelia - właśnie słowo. I to były pieśni, a w pieśniach liczy się głos - mówił w wywiadzie dla PAP Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę. Przypominamy jeden z ostatnich wywiadów z artystą, przeprowadzony w kwietniu ubiegłego roku przy okazji 85. urodzin twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna odeszli 2020 POLSKA

"Nadawał polskiej kulturze uniwersalny wymiar". Piotr Gliński o Krzysztofie Pendereckim

"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone"- napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński Krzysztof Penderecki

"Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy". Wspominamy Krzysztofa Pendereckiego

- Największym przeżyciem było dla mnie wykonanie "Siedmiu Bram Jerozolimy". Nie mogłem uwierzyć, że połowa publiczności była we łzach. To sprawił niesamowity przekaz tego utworu i siła tej muzyki. Dla mnie to dowód, że Stwórca przekazał część swoich plenipotencji temu wielkiemu artyście, żeby nas wzruszał przez lata - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu