Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Każdy dzień przybliża nas do decyzji". Prof. Płóciennik o niemieckich sankcjach wobec Rosji

- Niemcy muszą znaleźć polityczną opowieść dotyczącą nałożenie sankcji. Spiąć je z innymi celami państwa. Embargo na rosyjską ropę i gaz może być argumentem na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej. Konsumenci zaakceptowaliby wysokie ceny z powodu wojny, ponieważ trzeba zareagować na agresję Putina i przestawić gospodarkę na inny sposób funkcjonowania, niezależny od węglowodorów z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Władimir Putin

Niemieckie media ostro o skandalu w Bundestagu. "Haniebne widowisko, wstyd za własny kraj"

"Sposób, w jaki niemiecki parlament potraktował Wołodymyra Zełenskiego i jego kraj jest nieporównywalnie żenujący. Po prostu niegodny" - napisał portal RND. Tuż po przemówieniu prezydenta Ukrainy deputowani rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek o wprowadzenie do porządku obrad debaty na temat sytuacji na Ukrainie. "To hańba dla parlamentu" - piszą zgodnie niemieccy dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna 2022 Berlin Bundestag media

Debata o koronawirusie ważniejsza od debaty o Ukrainie? Skandal w Bundestagu po przemówieniu Zełenskiego

Niemieccy parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Bundestag wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Polityk SPD krytykuje Merkel. "Osłabiła suwerenność Niemiec, kontynuowała kontakty z Rosją Putina"

- Angela Merkel celowo, poprzez Nord Stream 2, kontynuowała kontakty z Rosją Putina po tym, jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przez przedwczesną rezygnację z atomu - mówi w "Die Welt" Jan Claas Behrends, historyk Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie i polityk partii SPD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Angela Merkel Władimir Putin polityka Europa

Premier Mateusz Morawiecki w "Bild": "Kanclerz Scholz też powinien pojechać do Kijowa"

"Wzywam kanclerza Scholza, premiera Johnsona, prezydenta USA Bidena, prezydenta Francji Macrona i wszystkich szefów rządów państw UE, by również udali się do Kijowa. Powinni spojrzeć w oczy kobietom i dzieciom i pomóc im ocalić życie i niezależność. Tam walczą o wartości Europy i świata zachodniego. Dlatego musimy stanąć po ich stronie" - powiedział po powrocie z Kijowa premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Bild".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Rosja Olaf Scholz wojna na Ukrainie

Niemcy ostrzegają przed rosyjskim programem antywirusowym Kaspersky. "Może posłużyć do cyberataku"

Niemiecki urząd ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegł przed używaniem oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky - informuje BBC. Stwierdzono, że rosyjskie firmy informatyczne mogą być szpiegowane lub zmuszane do przeprowadzania cyberataków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA antywirus kaspersky lab program antywirusowy cyberzagrożenia bezpieczeństwo danych cyberprzestępczość ŚWIAT Europa Rosja

Niemieckie media: wizyta premierów w Kijowie wiązała się z wielkim ryzykiem

"Zupełnie niespodziewanie premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się we wtorek do obleganego przez armię rosyjską Kijowa - pociągiem. Stolica Ukrainy od dwóch tygodni jest pod ostrzałem armii rosyjskiej. Rakiety i granaty uderzyły w milionowe miasto również w noc poprzedzającą podróż trzech szefów rządów" - zauważa dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Dodaje, że wizyta w Kijowie wiązała się z "wielkim ryzykiem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Ukraina Rosja