Polskie Radio
Section05

PRL

Degradacja komunistycznych generałów. Szef IPN: postulat warty rozważenia i realizowania

- Postulat premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący konieczności degradacji komunistycznych wojskowych może zyskać merytoryczne wsparcie IPN - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Jego zdaniem propozycja premiera "jest warta rozważenia i realizowania". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stan wojenny IPN Karol Nawrocki premier Mateusz Morawiecki historia PRL komunizm Adam Michnik Wojciech Jaruzelski

"Autor nieznany" - film dokumentalny o nieznanym autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek"

"Autor nieznany" - to tytuł filmu dokumentalnego o nieznanym do niedawna autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek", w której zginęło dziewięciu górników. Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, a swoją premierę będzie miał we wtorek 14 grudnia o 21.05 w TVP1. Dokument powstał w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i najbardziej krwawego jego wydarzenia, czyli ataku na strajkujących górników katowickiej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek

"Zrobił to tak, jak potrafił, a potrafił to zrobić dobrze". Prof. Górski o pułkowniku Kuklińskim

"Gdyby człowiek z jego zdolnościami nagle zaczął uprawiać jakiś sabotaż czy dywersję na poziomie ówczesnego planowania, to od razu byłoby to coś, co zwróciłoby na niego pełną uwagę odpowiednich czynników" - tak o płk. Kuklińskim mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński USA stan wojenny komunizm ZSRR CIA HISTORIA Polskie Radio 24 POLSKA

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki stan wojenny komunizm reportaż w Jedynce

"Kłamał przez całe swoje życie polityczne, zdrajca Polski". Prof. Panfil o Jaruzelskim

- Prezydent Andrzej Duda ma rację. Akt zdrady dokonał się w latach 40. Myślę, że tym Rubikonem zdrady było zostanie tajnym współpracownikiem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej. Zza tej granicy już nie ma powrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny komunizm Wojciech Jaruzelski Adam Michnik HISTORIA historia Polski 13 grudnia

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski komunizm HISTORIA historia Polski PZPR

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Trójce

Minęło 40 lat od niedzieli 13 grudnia 1981 r., kiedy to o godz. 6.00 rano słuchający Polskiego Radia usłyszeli słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju". W 40. rocznicę tych wydarzeń radiowa Trójka powróciła do grudnia 1981 roku w swoich audycjach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka stan wojenny historia Polski Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Solidarność Warszawa

Dlaczego zbrodniarze stanu wojennego nie zostali rozliczeni? Historyk IPN wskazał szczególną datę

- Główną przyczyną, dla której stan wojenny nie został rozliczony, było to, jak się kończył system w Polsce, czyli nie w wyniku rewolucji, ale ewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy a częścią opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Grzegorz Majchrzak POLSKA HISTORIA stan wojenny Wojciech Jaruzelski

Marek Sawicki: stan wojenny przyspieszył przemiany demokratyczne

- Stan wojenny był próbą nastraszenia Polaków i odwiedzenia ich od demokratycznych nadziei i aspiracji. Wydaje mi się, że akurat w tym względzie na dłuższą metę ta próba się nie udała, bo przekorna dusza Polaków sprawiła, że rzeczywiście w 1989 roku udało się już tę władzę pogonić - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Marek Sawicki POLSKA HISTORIA stan wojenny Wojciech Jaruzelski

Debata nad fenomenem "Solidarności". Czarnek: ofiary stanu wojennego zdobyły się na niebywałe bohaterstwo

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w siedzibie redakcji "Tygodnika Solidarność" odbyła się debata dotycząca fenomenu Solidarności. Przed dyskusją uczczono trzynaście ofiar tamtejszych wydarzeń, w tym Grzegorza Przemyka i dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli podczas pacyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 13 grudnia stan wojenny komunizm Przemysław Czarnek Solidarność Sławomir Cenckiewicz