Polskie Radio
Section05
Robert Tekieli

Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy

- Wojciech Jaruzelski już w III RP niezwykle często wracał do tego spotkania, twierdząc, że właśnie odrzucenie jego "koncyliacyjnej propozycji" powołania Rady Porozumienia Narodowego przez Lecha Wałęsę było tym momentem, który ostatecznie pchnął go do wprowadzenia stanu wojennego. Moim zdaniem nie mówił prawdy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, o poprzedzającym stan wojenny spotkaniu gen. Jaruzelskiego z szefem Solidarności i prymasem Józefem Glempem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL stan wojenny Solidarność Antoni Dudek Robert Tekieli Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Józef Glemp

"Trudno było znaleźć rodzinę, która nie miałaby kogoś za granicą". Prof. Panfil o Polonii w okresie PRL

- Polacy nie wierzyli w propagandę władzy mówiącą, że za granicą Polski mieszkają sami bandyci, którzy marzą o wybuchu III wojny światowej, ponieważ niemal każdy miał za granicą członka rodziny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL HISTORIA historia PRL Robert Tekieli Polonia Armia Polska we Francji armia Andersa II wojna światowa

"Uzurpacja w zakresie praworządności i prawa rodzinnego". Prezes Ordo Iuris o działaniach UE

- Trybunały Konstytucyjne wielu krajów UE zadają sobie pytanie, gdzie przebiega linia pierwszeństwa prawa, czy najważniejsze jest prawo tworzone przez ograny UE, czy pierwszeństwo mają konstytucje narodowe - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Robert Tekieli

"W 1989 roku komuniści nie planowali oddać władzy". Prof. Wicenty o służbach u schyłku PRL

Ani w 1988 roku, ani w 1989 roku komuniści nie chcieli oddać władzy. Kalkulowali, że uda się ją utrzymać, oczywiście na trochę nowych zasadach. Nowo wybrane i nowo kształtowane służby specjalne, przede wszystkim Urząd Ochrony Państwa, były w jakiejś mierze kontynuacją Służby Bezpieczeństwa, przynajmniej w wymiarze personalnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty z gdańskiego IPN-u.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli PRL historia Polski HISTORIA historia PRL IPN Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa służby i bezpieczeństwo

Prof. Antoni Dudek: Czerwiec '56 różni się od innych protestów w PRL. Obie strony miały broń

- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni. (...) A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli Antoni Dudek PRL historia Polski HISTORIA historia PRL Czerwiec 1956

Tekieli: opozycja na Litwie i Łotwie popiera działania swoich rządów, w Polsce tak nie jest

Stan wyjątkowy w Polsce ma zostać wprowadzony na terenach przygranicznych w związku z kryzysem migracyjnym. To rozwiązanie skrytykowała część opozycyjnych polityków. - Na Litwie i Łotwie, gdzie weszły w życie podobne rozwiązania, opozycja jednoznacznie stoi za działaniami tamtejszych rządów. W Polsce tak nie jest. Przecież to czyste szaleństwo - skomentował w Polskim Radiu 24 dziennikarz Robert Tekieli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś migracja granica Robert Tekieli

"Bronią gwałtów homoseksualnych i pedofilii w Kościele". Ks. Oko o "lawendowej mafii"

- Członkowie »lawendowej mafii« często zamieniają Kościół w Sodomę i Gomorę, w dom uciech homoseksualnych dla swoich niskich przyjemności niszczą to, co jest najświętsze - Kościół Katolicki. Niszczą drogę do zbawienia, robiąc z niech drogę do piekła - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Oko, filozof. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Robert Tekieli Dariusz Oko

Polska fantastyka naukowa w czasach PRL. Ziemkiewicz: Zajdel okazał się prorokiem

- Janusz Zajdel był najwybitniejszym przedstawicielem formacji "pisarzy z przymusu historycznego". To był człowiek o wspaniałym talencie pisarskim i humanista, który został fizykiem właśnie dlatego, że w czasach jego młodości wstyd było studiować cokolwiek innego niż nauki ścisłe - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm cenzura fantastyka literatura Rafał Ziemkiewicz

Jan Ołdakowski: powstańcom warszawskim przez lata nie wolno było o nim opowiadać

- Ci powstańcy, którzy przeżyli powstanie, żyli w kulturze, w której nie pozwalano im opowiadać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Nie można było pisać o Polskim Państwie Podziemnym. Byli tylko młodzi, piękni powstańcy i zbrodniczy rząd, który posłał ich na bój - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Robert Tekieli

Grzegorz Górny: wobec krajów naszego regionu stosuje się podwójne standardy

- Polskę i Węgry piętnuje się w tej chwili za to, że uznają wyższość prawa krajowego nad unijnym, a przecież to samo orzekały sądy i Trybunały Konstytucyjne chociażby w Niemczech i Hiszpanii. Nie wywoływało to tak gwałtownych reakcji środowisk unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Grzegorz Górny Unia Europejska POLSKA Węgry