Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Brutalne działania policji w Niderlandach. Polska chce o tym rozmawiać na Radzie UE

- Wystąpiliśmy do francuskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o wprowadzenie do porządku obrad najbliższej Rady UE informacji o brutalności służb porządkowych w Niderlandach w związku z protestami przeciw obostrzeniom covidowym - poinformował wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  Holandia policja zamieszki Ministerstwo Sprawiedliwości COVID-19 obostrzenia pandemia koronawirus Sebastian Kaleta ŚWIAT Europa

"Szokujące". Oburzenie we Francji po wulgarnych słowach Macrona nt. niezaszczepionych

Media i klasa polityczna we Francji krytykują słowa prezydenta Emmanuela Macrona dotyczące osób niezaszczepionych. W rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" francuski przywódca użył pod ich adresem wulgarnego sformułowania. Zapowiedział też, że zamierza utrudniać im życie poprzez ograniczanie dostępu do przestrzeni publicznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Emmanuel Macron COVID-19 Francja Europa

Jak spowolnić omikrona? Niemcy wiedzą ile potrzebują przypominających dawek szczepionki

Jak powiedział szef niemieckiego resortu zdrowia Karl Lauterbach w wywiadzie dla gazet z grupy RND, Niemcy muszą zaoferować zastrzyki przypominające dodatkowym 15 milionom ludzi, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu. Wyraził nadzieję, że pozwoliłoby to uniknąć problemów na oddziałach intensywnej terapii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT omikron Niemcy COVID-19 koronawirus pandemia

Kazachstan: protesty z powodu wysokich cen gazu. Władze wprowadzają stan wyjątkowy

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wprowadził na dwa tygodnie stan wyjątkowy w największym mieście kraju - Ałmatach oraz w obwodzie mangystauskim w południowo-zachodniej części kraju. To efekt protestów z powodu wysokich cen gazu, jakie miały dzisiaj miejsce w tym mieście. Demonstranci przypuścili szturm na siedzibę burmistrza w Ałmatach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja gaz energetyka Kazachstan Ałma Ata Nursułtan Nazarbajew

Szwecja: kobieta z zarzutem zbrodni wojennej. Miała zwerbować syna do szeregów Państwa Islamskiego

Obywatelka Szwecji została oskarżona o przyczynienie się do zwerbowania swojego 12-letniego syna przez terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (IS). W latach 2013-16 chłopiec był żołnierzem w Syrii, zginął na wojnie w wieku 16 lat. W związku z tym na kobiecie ciąży zarzut zbrodni wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT terroryzm Europa Szwecja ISIS Syria Państwo Islamskie