Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Paweł Kowal: wydarzenia za wschodnią granicą są powiązane z polską racją stanu

- Kiedy zaczyna coś dziać się na wschodzie, to polska polityka trochę poważnieje i uciekamy od naszych dziecinnych sporów, bo widzimy, że to, co dzieje się za wschodnią granicą, jest powiązane z naszą racją stanu - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Europa Wschodnia Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Paweł Kowal Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach

Rosyjski portal: lekarze od początku wiedzieli, że Nawalnego próbowano otruć

Portal informacyjny "Meduza" dotarł do rosyjskich lekarzy, którzy uczestniczyli w konsultacjach medycznych dotyczących stanu zdrowia Aleksieja Nawalnego, gdy przebywał on w Omsku. Władze Rosji oficjalnie odrzucają wersję o zamachu na opozycyjnego polityka i tłumaczą, że "żadnej próby otrucia nie było".
Zobacz więcej na temat:  broń chemiczna Aleksiej Nawalny Rosja polityka Omsk opozycja demokratyczna

"Bariery strachu już nie ma, zmiany są nieodwracalne". Szef MSZ o sytuacji na Białorusi

- Bariery strachu w społeczeństwie białoruskim już nie ma. Przekroczona została też bariera przyzwolenia. Nie ma już legitymacji dla władzy, która jest władzą tylko dlatego, że może fizycznie rządzić - mówi w opublikowanej w środę rozmowie z "Gazetą Polską" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  protest Białoruś Mińsk Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Ambasadorowie UE podejmą decyzję

Dziś spodziewana jest decyzja ambasadorów krajów Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia sankcji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje mają obowiązywać do marca przyszłego roku. Formalnie tę decyzję będą musieli jeszcze ostatecznie zatwierdzić później unijni ministrowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina sankcje sankcje Unii Europejskiej Europa Rosja Krym Beata Płomecka

Niemiecki dziennik: Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko zatrzymania budowy Nord Streamu 2

Nikt w Unii Europejskiej nie krytykuje gazociągu Nord Stream 2 głośniej i bardziej konsekwentnie niż Polacy - uważa niemiecki dziennik "Die Welt". Próba otrucia Aleksieja Nawalnego może wpłynąć na zatrzymanie inwestycji.  Ten projekt nie ma charakteru gospodarczego, ale przede wszystkim polityczno-militarny - ostrzega w gazecie wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Rosja POLSKA energetyka Europa bezpieczeństwo energetyczne