Polskie Radio
Section05

Syria

Brak czystej wody, środków medycznych i lekarzy. Dramat wojny i pandemii koronawirusa w Syrii

W czasie pandemii sytuacja w Syrii jest jeszcze gorsza, a brak czystej wody i wspólne toalety sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa – zwraca uwagę Polska Misja Medyczna. Wskazuje też, że od początku wojny 70 proc. lekarzy opuściło kraj w obawie o życie.Według danych, przekazanych przez tę organizację, w całej Syrii lekarze wykonali ponad 43 tys. testów, u ponad 12 tys. osób zdiagnozowano COVID-19. Duży odsetek chorych stanowią pracownicy służby medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Wojna w Syrii pomoc uchodźcy Bliski Wschód ŚWIAT

"Cieszę się, że prawda w końcu zatriumfowała". Beata Kempa o przeprosinach po artykule o polskiej pomocy dla Aleppo

Dziennikarka "Gazety Sycowskiej" przeprosiła minister Beatę Kempę za nieprawdziwe treści w swoim artykule o pomocy humanitarnej dla Aleppo. W tekście z 7 sierpnia 2019 roku Beata Hadas zarzuciła minister Beacie Kempie, która w Radzie Ministrów odpowiadała za koordynowanie pomocy humanitarnej, że "dary - plecaki szkolne wraz z wyposażeniem zebrane na rzecz dzieci z Aleppo, niemal zgniły po ponad rocznym oczekiwaniu w magazynie". Dziennikarka opublikowała teraz na łamach gazety przeprosiny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Kempa Aleppo

TYLKO U NAS Bruksela zapowiada nową politykę migracyjną. Polska chce zwalczać problem u podstaw i bronić granic UE

Pożary obozów na greckich wyspach przypomniały o znaczeniu kwestii uchodźców i migrantów znajdujących się wewnątrz UE ale i u jej progu. W obliczu narastających napięć z Turcją zmiana podejścia jest konieczna. 
Zobacz więcej na temat:  migracja uchodźcy Grecja Turcja Unia Europejska kryzys migracyjny Ursula von der Leyen Komisja Europejska Morze Śródziemne Cypr Włochy Recep Tayyip Erdogan Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Francja Emmanuel Macron Frontex Europa Bliski Wschód Azja

Powstała Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Przywracanie pamięci o ofiarach ludobójstwa

Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku. Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych. 
Zobacz więcej na temat:  MSZ Rzeź Wołyńska IPN grupa wyszehradzka Wilno Polonia