Polskie Radio
Section05

Ukraina

IV edycja akcji "Polak z Sercem". Pomoc trafiła do kilkuset potrzebujących

W ramach IV edycji akcji "Polak z Sercem", organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, udało się zebrać ponad 102 tys. zł, które pozwoliły na pomoc 536 potrzebującym Polakom na Kresach. Pierwsza część wsparcia została przekazana tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Polacy za granicą Kresy Białoruś Mińsk Wilno społeczeństwo Kościół katolicyzm kancelaria premiera

"Zewnętrzna próba podsycania napięć między Warszawą a Kijowem". Żaryn o cyberataku na Ukrainie

- Atak hakerski na ukraińskie strony rządowe wpisuje się w stałą linię działań Rosji przeciwko krajom Europy Środkowej. Mamy do czynienia z zewnętrzną próbą podsycania napięć między Polską a Ukrainą - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Stanisław Żaryn cyberatak cyberprzestępczość hakerzy NATO

Ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe. Zdecydowane stanowisko polskiego MSZ

 - Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych - oświadczył rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Europa cyberatak cyberbezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo hakerzy służby specjalne pomoc konflikty międzynarodowe

Zmasowany atak hakerski na strony rządowe Ukrainy

Hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku. "Wskutek masowego ataku hakerskiego strony MSZ i szeregu innych państwowych organów tymczasowo nie działają. Nasi specjaliści pracują nad przywróceniem działania systemów" - napisał Nikołenko na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak Rosja hakerzy

Cyberatak na Ukrainę. Szef dyplomacji UE zapowiedział, że Unia pomoże stawić mu czoła

- Zmobilizujemy wszystkie nasze zasoby, by pomóc Ukrainie w stawieniu czoła temu atakowi cybernetycznemu. Niestety wiedzieliśmy, że może do tego dojść - mówił szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell podczas rozmowy z dziennikarzami w mieście Brest we Francji, gdzie w piątek odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska cyberatak cyberbezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo hakerzy służby specjalne pomoc konflikty międzynarodowe

"Scenariusz militarny leży na kremlowskim stole". Eberhardt o polityce Rosji wobec Zachodu

- Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną Rosji, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może jednak wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.    
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA NATO OBWE

"Przed polską dyplomacją stoi trudne zadanie". Kulesa o naszej prezydencji w OBWE

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to jedno z głównych wyzwań dla OBWE podczas polskiej prezydencji. - Dialog z Rosją jest bardzo trudny […]. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać ani że nie chcieliśmy z nią rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa OBWE Zbigniew Rau

OBWE: Polska objęła przewodnictwo. Ukraina jest "gotowa do ścisłej współpracy"

Ukraina jest gotowa do ścisłej współpracy z polskim przewodnictwem OBWE. Taki komunikat wydało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Omawiano na nim sytuację wokół Ukrainy i eskalację napięcia przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT OBWE Rosja konflikty międzynarodowe Europa Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych