Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

PR24 Polityka energetyczna UE. Wiceprezes PGE: windowanie celów może doprowadzić, że nie będą one wdrażalne

- Jesteśmy spółką giełdową i musimy podążać za trendami rynkowymi. Jednocześnie wypełniamy zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Nie mam jednak wątpliwości, że Komisji Europejskiej zdarzało się iść za daleko ze swoimi postulatami i regulacjami - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wanda Buk.
Zobacz więcej na temat:  PGE gaz energetyka klimat Komisja Europejska zielona energia Baltic Pipe

Wniosek o uchylenie immunitetu polskim europosłom. Rafalska: sprawa czysto polityczna

- Jest niemożliwe, żeby Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego była za uchyleniem immunitetu za zarzut tak absolutne księżycowy, kosmiczny. Gdyby taki precedens zaistniał, to każdy z nas, którzy np. retweetujemy swoje wpisy, mógłby zostać pozbawiony immunitetu, postawiony przed sądem - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Rafalska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Elżbieta Rafalska Tadeusz Płużański

Co drugie auto uszkodzone lub po wypadku

- Większość sprowadzanych do Polski używanych samochodów pochodzi z Niemiec. W styczniu przywieziono stamtąd ponad 31 tysięcy aut – pisze „Rzeczpospolita". "Ponad połowa aut skontrolowanych w Polsce przez firmę Carfax, zajmującą się dostarczaniem historii europejskich i północnoamerykańskich pojazdów, to auta uszkodzone lub powypadkowe" – czytamy w "Rz".
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowca kierowcy Radio kierowców samochody samochód handel handel transgraniczny import wypadek naprawa naprawy finanse budżet POLSKA Niemcy USA GOSPODARKA

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki: celem - ograniczenie konkurencyjności naszego państwa

- Nie traktujmy instytucji unijnych jako zbiorowiska ekspertów. To są politycy, byli premierzy czy ministrowie i podejmują decyzje stricte polityczne. Polska jest niewygodna z różnych powodów, także dlatego, że urosła gospodarczo i geopolitycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Antoni Opaliński Ryszard Czarnecki

Tułajew o postulatach organizacji C40: absurdalne, jest wiele innych problemów, którymi mogliby się zająć

- Cały czas widzimy dziwną politykę i ideologię związaną m.in. z przetwórstwem mięsnym czy spożywczym. Na coś takiego się absolutnie nie godzimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew, poseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując propozycje organizacji C40, dotyczące m.in. ograniczeń konsumpcji czy transportu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Warszawa

Wniosek do TSUE przeciwko Polsce. Tułajew: KE po raz kolejny uznaje, że jedni coś mogą, a drudzy nie

- Po raz kolejny mamy do czynienia z takimi działaniami KE, które jasno pokazują, że instytucji tej nie podoba się, że w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Komisja próbuje doszukiwać się rzekomego łamania praworządności. Przypomnijmy, że ta sprawa to nic nowego - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa

To wielki dzień dla frankowiczów i dowód na nieskuteczność roszczeń banków

- Decyzja Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, jest dobrym sygnałem dla klientów banków. Sądzę, że do połowy roku zapadnie wyrok całej TSUE korzystny dla polskich "frankowiczów" - powiedział Marcin Szołajski ekspert ds. umów kredytowych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt walutowy prawo frank szwajcarski

PR24 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji w rocznicę wojny? Dr Popławski: przywódcy muszą zdążyć

- Nie sądzę, żeby przywódcy Unii Europejskiej podarowali Rosji taki prezent wizerunkowy, jak jakaś niezgodność w sprawie sankcji. Miejmy nadzieję, że pakiet będzie w miarę ambitny, ale najważniejsze jest, żeby został uchwalony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Zieliński ŚWIAT Europa Ukraina sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie

Ograniczenie spożycia mięsa w Warszawie? Sławomir Mazurek: to nie jest mądre

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że pomysły dbania o ekologię w postaci ograniczenia spożycia mięsa są błędem. Zdaniem Sławomira Mazurka takie ingerowanie w wolność mieszkańców skończy się protestami.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Warszawa klimat POLSKA społeczeństwo Krzysztof Świątek Sławomir Mazurek NFOŚiGW Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Europosłowie wezwali KE do nałożenia dotkliwych sankcji na Białoruś. Powodem m.in. skazanie Andrzeja Poczobuta

W Parlamencie Europejskim odbyła się przed południem debata w sprawie narastających represji politycznych na Białorusi, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy aresztowania Andrzeja Poczobuta oraz laureata pokojowej nagrody Nobla Alesia Bialackiego. Europosłowie wezwali Komisję Europejską do nałożenia dotkliwych sankcji na Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  polityka Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Andrzej Poczobut Komisja Europejska UE Europa