Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Z punktu widzenia ziemniaka". Autor: cieszę się, że na starość znalazłem odwagę, żeby rysować

- Zawsze chciałem rysować, ale gdzieś w szkole zostało to u mnie zablokowane, bo "nie umiesz" albo "zajmij się lepiej matematyką". W którymś momencie mój syn zapytał, czy nie chodziłem do przedszkola, skoro nie umiem rysować. Gdy zapytałem, czemu o to pyta, odparł: "bo w przedszkolu uczą rysować". Zrozumiałem wtedy, że mam bardzo duże braki edukacyjne - mówił w Dwójce Filip Zawada, autor książki "Z punktu widzenia ziemniaka".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Jakub Jamrozek Filip Zawada ziemniaki KSIĄŻKA KULTURA

Młodzieńcza miłość wieszcza, czyli "Niepewność. Zakochany Mickiewicz"

Któż nie zna poezji Adama Mickiewicza? Wszak od podstawówki jesteśmy nią karmieni, gdyż – trawestując innego wielkiego pisarza – "Mickiewicz wielkim poetą był...". Zanim jednak jego twórczość sprawiła, że obwołano go wieszczem narodowym i wyniesiono na piedestał, był młodzieńcem pełnym emocji, a na dodatek kochliwym. O tym wczesnym etapie jego życia opowiada film "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" Waldemara Szarka, o którym Ryszard Jaźwiński rozmawiał w swojej audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Nikodem Rozbicki Aleksandra Piotrowska FILM KULTURA kinematografia Adam Mickiewicz Maryla Wereszczakówna premiera Łukasz Palkowski

Sukces musicalu "1989". Karolina Kazoń: taki spektakl nie zdarza się często w życiu aktora

- Poczułam, że premiera tego musicalu popchnęła nas w kierunku, z którego nie możemy już zawrócić i że to będzie coś wielkiego. Mieliśmy takie "sprawdzam" ze strony widowni i okazało się, że to jest zupełny ewenement - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "1989" Karolina Kazoń. Musical opowiada historię bohaterów "Solidarności" i przyciąga prawdziwe tłumy widzów.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska 1989 TEATR Dwa Teatry Karolina Kazoń Gdańsk

Oktagon MMA i walki w klatce. Czy freak-fighty powinny być zakazane?

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że gale "freak-fightowe" mogą promować przemoc i inne patologiczne zachowania. W audycji "Bez tabu" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawiali o tym, czy walki MMA z postaciami - często  o kontrowersyjnej działalności w internecie - powinny być zakazane?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MMA influencerzy freakfight Jakub Jamrozek Sporty walki Michał Jurczyga Michał Pasternak dr Jolanta Tkaczyk Paweł Żygliński Kacper Bartosiak Martyna Różycka

Sławomir Jaskułke: "Royal Symphonic Jazz Suite" to moje największe osiągnięcie

"Royal Symphonic Jazz Suite" to kompozycja Sławomira Jaskułke. Muzyk zapowiada, że "ten utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach". Całość tworzy sześć rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy'ego i Ravela. O tym wszystkim w "Poranku Dwójki" opowiedział sam Sławomir Jaskułke.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sławek Jaskułke Jazz Roch Siciński MUZYKA KULTURA jubileusz koncert

Marek Pędziwiatr i jego klawisze na nowej płycie zespołu Jaubi

- To bardzo rozległa historia. Zaczęła się w 2019 roku, gdy zostałem wysłany do Lahaur w Pakistanie, żeby nagrać ich debiutancką płytę. Potem całe EABS, czyli moja formacja, spotkało się z Jaubi w studio w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Tydzień później poleciałem sam do Londynu nagrywać płytę "A sound heart" z Jaubi i londyńskimi muzykami - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr, pianista jazzowy grający także na syntezatorach.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pędziwiatr EABS Andrzej Zieliński Jazz Dwójka płyta KULTURA MUZYKA Jaubi

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz język polski Trójka Mateusz Adamczyk