Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Mniej prac domowych, więcej... gier komputerowych? O skutkach ostatnich zmian w szkolnictwie

Od początku kwietnia obowiązuje zakaz prac domowych. Jedna z krakowskich szkół podstawowych postanowiła już wcześniej sprawdzić efekty tej zmiany. Efekty? Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców okazuję się, że dodatkowy wolny czas młodzież przeznacza w dużej mierze na rozrywkę. Uczniowie natomiast twierdzą, że mogą teraz lepiej przygotować się do sprawdzianów i spędzać czas z rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel społeczeństwo edukacja szkoła prace domowe

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Ernest Zozuń: nam się takie wydarzenia nie śniły

- Nagle spadła na nas jak grom z jasnego nieba wiadomość, że rozbił się prezydencki samolot. Nam się takie wydarzenia, nawet w największym dziennikarskim koszmarze, nie śniły - przyznaje Ernest Zozuń, który był tego dnia w delegacji na cmentarzu w Katyniu. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Ernest Zozuń katastrofa smoleńska Smoleńsk

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka

Chiny – czy powinniśmy się ich bać? "Nasze postrzeganie jest w jakiś sposób skażone"

- Chiny trzeba przede wszystkim lepiej poznać, ponieważ bardzo zmienił się ich status w ostatnich trzech, czterech dekadach - ocenia prof. Bogdan Góralczyk. Azjatyckie państwo awansowało w tym czasie do grona światowych mocarstw, gospodarczych, technologicznych i militarnych. W tle widzimy jednak totalitarną władzę, spór o Tajwan i ryzyko konfliktu. Czy powinniśmy więc obawiać się Chin?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tajwan Chiny ŚWIAT konflikty międzynarodowe Marcin Jagiełowicz sylwia czubkowska Tomasz Sajewicz Trójka

Kryzys i odrodzenie w Zachęcie. Wystawa "Z popiołów"

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki można oglądać niezwykłą ekspozycję. - "Z popiołów" jest wystawą, która krąży wokół figury Feniksa - opowiada Michalina Sablik, kuratorka. - Pierwsza część opowiada o rzeczywistości wielokryzysu. Obecnie mamy nie tylko kryzys klimatyczny, ale także ekonomiczny i społeczny. Druga część pokazuje wizje ekologiczno-technologicznej przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zachęta wystawa kryzys klimatyczny

WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę

Festiwal filmowy WATCH DOCS, organizowany po raz 22., odwiedzi w tym roku 40 miejscowości. W programie znalazła się m.in. oscarowa produkcja "20 dni w Mariupolu". - To bardzo fajna inicjatywa, którą nieustannie rozwijamy. Bardzo się cieszymy, że oprócz Warszawy watchdocsowe filmy mogą zobaczyć ludzie w miejscowościach w całej Polsce - podkreśla Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda kino festiwal filmowy Watch Docs

Joanna Talewicz: historia romskiej społeczności to historia ogromnej siły

- Jako Polka i Romka życzyłabym sobie, żeby nasze społeczeństwo było społeczeństwem, w którym tworzymy instytucje dużo bardziej inkuzywne - mówi dr Joanna Talewicz. - Chciałabym, by to się działo, nie tylko ze względu na Romów, ale też na podziały klasowe, migrantów i migrantki, wiele grup mniejszościowych. Chodzi o to, żeby młodzi byli gotowi żyć we współczesnym świecie, nie tylko współczesnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek Romowie