Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Akademia Bezpiecznej Jazdy. Polskie Radio Kierowców uczy zasad ruchu drogowego

Akademia Bezpiecznej Jazdy to warsztaty w szkołach o bezpieczeństwie na przejściu dla pieszych, przejściach sugerowanych czy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też nauka umiejętności praktycznych. W ramach zajęć dziennikarze Polskiego Radia Kierowców wraz z ratownikami odwiedzają szkoły od września do końca czerwca; zainteresowane placówki mogą się już zgłaszać do kolejnej odsłony akcji.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Kuniszewicz Agnieszka Ciecierska bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc Akademia Bezpiecznej Jazdy

"Polska zatrzymała ofensywę bolszewicką". Prof. Nowak o wojnie roku 1920

Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznał bitwę warszawską stoczoną w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku za jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Z kolei przywódca czerwonej Rosji Włodzimierz Lenin ocenił, że była "ogromną porażką" bolszewików. Warto jednak podkreślić, Armia Czerwona została przyparta do muru dopiero w bitwie niemeńskiej w końcu września.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski historia Polski

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie wyrzucaj!

- Powiedzmy gościom wprost, że jest trochę mniej jedzenia na stole, dlatego że w zeszłym roku u nas się zmarnowało i nie chcemy, żeby znów tak się stało. Nawet możemy im wcześniej powiedzieć, zapraszając, żeby wzięli pudełka ze sobą i nie wstydzili się zabrać jedzenia - radzi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Hansen, wolontariuszka z Foodsharingu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka jedzenie kulinaria żywność

Muzyczny "Wieczór z historią". Zmartwychwstanie Chrystusa

Przy okazji Świąt Wielkanocnych audycję wypełniły współczesne ballady, piosenki i pieśni inspirowane zmartwychwstaniem Jezusa, bez którego nasza wiara nie miałaby racji bytu, a Chrystus dołączyłby do grona wielu innych proroków, którzy zginęli gwałtowną śmiercią. Właśnie dlatego Wielkanoc jest radosnym, niosącym nadzieję, świętem wszystkich chrześcijan, choć samo zmartwychwstanie poprzedza trauma męki Pańskiej, która radość tę znacznie tonuje.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Lech Makowiecki

Dzień Radia i "Magia głosu". Reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania reportażu Ewy Michałowskiej - reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która odeszła od nas rok temu. Nasza radiowa koleżanka była laureatką wielu nagród, w tym Złotego Mikrofonu. "Magia głosu" to reportaż sprzed dwóch lat, opowiadający o ważnych postaciach rozgłośni.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ewa Szkurłat Ewa Michałowska pr poleca

Nowy "Radiobook": "Echa leśne" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Skoro Stefan Żeromski, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, to nic dziwnego, że po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy do tekstu jego autorstwa. Tym razem prezentujemy nowelę "Echa leśne". To pierwszy z dwóch utworów Żeromskiego, opisujących losy rodziny Rozłuckich - kontynuację znajdziemy w powieści "Uroda życia".
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stefan Żeromski

Teatr Polskiego Radia. "To tu możliwe są cudowne spotkania"

Aktorka Katarzyna Dąbrowska i reżyser teatralny Jarosław Tumidajski to nie tylko artystyczne małżeństwo, ale także przyjaciele Polskiego Radia. Szczególnie Teatru Polskiego Radia. - To największy teatr w Polsce, który na pewno dociera do największej ilości ludzi. Dla mnie zawsze to jest magiczne miejsce - mówi Katarzyna Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dąbrowska Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska Jarosław Tumidajski

"Tam, gdzie się śpiewa, są dobrzy ludzie". Sława Przybylska wspomina młodość na Podlasiu

Na estradzie jest już od ponad sześciu dekad, ale nie lubi być nazywana "damą polskiej piosenki". Wciąż czuje się dziewczyną z Międzyrzeca Podlaskiego. - Śpiewam piosenki, które głównie mają dobry tekst - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sława Przybylska. Dlaczego na jej koncerty przychodzą głównie… młodzi chłopcy?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Raducha Sława Przybylska

"Dajemy radę". Ewa Błaszczyk o Fundacji "Akogo?" i niesieniu dobra

Fundacja "Akogo?" pomaga już przez blisko 21 lat, natomiast od kilku tygodni w Warszawie działa klinika "Budzik" dla dorosłych. - Pierwszy pacjent został przyjęty 1 kwietnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Błaszczyk, prezes fundacji i popularna aktorka. Jak wygląda codzienna praca na rzecz osób, które wymagają rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban zdrowie Ewa Błaszczyk Fundacja Akogo? budzik

"Scena Teatralna Trójki" zaprasza na Wielkanoc do pałacu w Śmiełowie

W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy na powtórkę pierwszej części słuchowiska Tomasza Mana zatytułowanego "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie". Zostało ono zgłoszone przez Program 3 PR do udziału w konkursie na XXII Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Barbara Marcinik Adam Mickiewicz Tomasz Man Łukasz Pawlik Andrzej Brzoska Karolina Gorczyca Andrzej Mastalerz Mateusz Kmiecik krzysztof stelmaszyk KULTURA pr poleca

Dieta w święta i na co dzień. Jak zdrowo się odżywiać?

– Nie stosujmy diet oczyszczających, które zawsze są bardzo modne i o które jest zawsze dużo pytań po świętach. Nie stosujmy diet warzywno-owocowych, bo one tylko spowodują, że będziemy mieli mniej sił. Stosujmy zasadę, żeby jeść regularnie. To podstawa zdrowego żywienia. Zaplanujmy nie tylko, kiedy zjemy, ale i co – proponuje dietetyk Patrycja Wojciechowska. Takie podejście pozwoli nam uniknąć przypadkowych posiłków. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka dieta zdrowie Karol Gnat

Wspominamy Macieja Prusa. "Najważniejsze dla niego było poczucie humoru"

- Stosunek Maćka do rzeczywistości pozwalał mu na dystans. Najważniejsze dla niego było, obok pewnie jeszcze kilku innych rzeczy, poczucie humoru. Bardzo dużo się razem śmialiśmy. Jednocześnie w domu było dużo książek, rozmawiało się o filmach, o muzyce. Atmosfera była trochę taka, jakby komunizm nie istniał. Udawało się budować taki świat, w którym można było zachowywać się normalnie - mówił w Dwójce prof. Jan Kubik, brat Macieja Prusa. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w Święta Wielkanocne w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka odeszli 2023 Paweł Siwek Małgorzata Małaszko KULTURA